More

  Колку долго треба да чекате за секс по породувањето: Медицината има неколку важни совети

  spot_img

  Колку време треба да помине после породувањето до следниот сексуален однос? Временскиот период во кој повторно ќе бидете интимни е сосема индивидуална работа, но медицината сепак има неколку важни совети кога станува збор за сексот по породувањето.

  Експертите од клиниката Мајо препорачуваат пауза од најмалку четири до шест недели, без разлика дали сте имале вагинално породување или царски рез.

  Ризикот за компликации по породувањето е најголем во првите две недели, дури и кога станува збор, на пример, за лесно и брзо вагинално породување каде што немало потреба од епизиотомија.

  Во случај на потешки раѓања каде што имало хируршки интервенции, се советува значително подолга пауза. Повеќето експерти ќе препорачаат минимум шест недели сексуална апстиненција поради високиот ризик од разни инфекции.

  Истражувањата покажаа дека во 60-тите и 70-тите години на минатиот век, во време кога немало доволно акцент на потребата за обновување на телото по породувањето, жените повторно почнале да имаат секс помалку од две недели по породувањето.

  Неодамнешните истражувања покажаа дека свеста за важноста на закрепнувањето на жените по породувањето денес е многу висока. Според студиите на Меѓународниот журнал за акушерство и гинекологија, повеќето жени забележуваат дека дури и наведените шест недели не биле доволни за целосно закрепнување што би резултирало со безболен сексуален однос.

  Покрај физичките компликации предизвикани од породувањето, родилките известуваат дека нивното либидо е значително намалено во периодот по породувањето. Експертите наведуваат дека недостатокот на желба за секс по породувањето е нормална појава и нема потреба да се брза во тоа додека жената не биде подготвена и физички и психички.

  Случајот со Дебора Хоџ, која за британското ITV шоу This Morning откри дека имала секс со својот партнер два часа по породувањето, изненади многу жени.

  Неверојатна блискост се случи меѓу нас. Не се чувствував секси, но се чувствував посебно. Верувам дека тоа е последица на лековите кои ги користев, признала Дебора во интервјуто и додала дека пред породувањето примила епидурална анестезија и дека веројатно тоа е причината поради која сексот два часа по породувањето не бил ниту непријатен, ниту болен. неа.

  Најголем дел од реакциите на социјалните мрежи беа негативни. Извини, но тоа едноставно не е нормално за мене. Дури и да сте го доживеале најлесното породување на светот за пет минути, после сè уште сте исцрпени и буквално штотуку се породивте. Не сакав ни да одам во тоалет, а камоли да размислувам за секс, е еден од коментарите.

  Имаше и такви кои рекоа дека не гледаат проблем бидејќи нема официјална медицинска забрана за секс по породувањето и се додека жената се чувствува добро нема пречки за сексуален однос.

  На Reddit имаше и дискусија за тоа колку време треба да помине од породувањето до сексуалниот однос, а мислењата и искуствата на жените се различни. Штом поминаа шест недели. Лесно се породив, немав шевови, а хормоните ми дивееја. Едвај чекав толку долго, изјави еден корисник.

  Јас сум жена со многу силно либидо. Родив четири деца, никогаш не пукнав при породување. Обично се враќав на секс по четири до шест недели. Сепак, многу бавно и секогаш ми требаа неколку месеци за целосно да уживам, напиша друга.

  Поминаа 18 месеци откако се роди мојот син, а јас и мојот сопруг се уште немавме секс. Се обидовме еднаш, но ми беше толку болно што се откажав и се уште не сум подготвена, е еден од коментарите кој наиде на многу реакции бидејќи повеќето жени се најдоа во него.

  Јас разбирам сè. За среќа, имам сопруг кој покажа неверојатно многу разбирање за мене низ сето ова. Имав тешко породување со многу компликации, физички се опоравував со месеци, но психички се уште не сум јас и немам желба за секс во моментов, иако од породувањето помина повеќе од една година, заклучи коментаторот. .

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img