More

  Која е Мирјам Потербин, мајката на Лука Дончиќ? „Пикси“ спиел со неа, ја ограбил и избегал

  spot_img

  Присуството на Мирјам Потербин, мајката на Лука Дончиќ, на натпреварот Хјустон – Далас очигледно значи дека тие двајца ги закопале секирите по големата кавга меѓу нив двајца што ја дрмаше јавноста пред неколку години.

  Лука влегол во сериозен конфликт со мајка си поради употребата на заштитниот знак „Лука Дончиќ 7“, од кој таа не сакала да се откаже. Во овој необичен семеен конфликт, кошаркарот на крајот го извлече најдебелиот крај.

   

   

  Лука поведе правен спор против неговата родена мајка. Тој поднел барање до Канцеларијата за патенти и трговски марки на САД (USPTO) во кое наведува дека сака да ја откаже регистрацијата на трговската марка „Лука Дончиќ 7“, која е во сопственост на неговата мајка Мирјам. Но, во јануари тој решил да го повлече барањето, па мајка му останала сопственичка на правата на неговиот бренд, а нему му била ускратена можноста да започне нов наречен „Лука Дончиќ“, бидејќи веќе постои на негово име.

   

   

  Во Словенија се шушкаше дека главниот виновник за конфликтот меѓу Лука Дончиќ и Мирјам е всушност нејзиното поранешно момче – бизнисменот Борис Пожег, попознат како „Пикси“.

  Борис бил во врска со атрактивната мајка на Дончиќ. Додека биле заедно, поранешната манекенка направила фатална грешка, таа го пуштила да управува со нејзините деловни компании кои го пласираат брендот на Лука Дончиќ.

  Пожег дури стана сопственик на 40 отсто од компанијата „Лука Дончиќ 7“, која работи во Европа.

  Бизнисменот подоцна раскинал со мајката на Лука, па ситуацијата уште повеќе се искомплицирала и кошаркарот сакал да го реши проблемот и да ја исфрли љубовникот од игра.

  Борис Пожег ака „Пикси“ е истакнат бизнисмен од Љубљана. Се занимава со продажба на недвижен имот и угостителство. Бил косопственик на познат хотел, а во меѓувреме се префрлил на индустријата за сладолед и продажба на недвижен имот.

   

   

  Интересно, минатата година Пожег беше под истрага за учество во три големи кражби. Наводно, тој и уште двајца ја оштетиле другата страна за повеќе од 45.000 евра. Обвинителството ги товари дека украле две возила и скутер што Мирјам му ги подарила на Лука. Сепак, Пожег еднаш демантираше сѐ.

  Денес се чини дека Лука и Мирјам се во одлични односи бидејќи таа живее на релација Љубљана-САД, па затоа живее на висока нога и може да се каже дека живее максимално.

  Таа е на прагот на својата шеста деценија, а сега сѐ уште води некои приватни бизниси како салон за убавина. Со својот младешки изглед, тоа е сопствената најдобра реклама.

  Мирјам прва ѝ го честиташе раѓањето на ќерката Габриела, која сопругата на Дончиќ, Ана Марија ја донесе на светот.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img