More

  Кои авиони ги користеа американските сили за напад на цели во Ирак и Сирија?

  spot_img

  Бомбардерите Б-1 на американските воздухопловни сили беа меѓу американските авиони кои извршија напади врз Ирак и Сирија во петокот, потврди претставник на одбраната за Си-Ен-Ен.

  Б-1 е тежок бомбардер со долг дострел кој може да користи прецизно и непрецизно оружје.

  Екипите на бомбардери кои долетаа од САД го направија тоа во еден лет без да застанат, изјави за новинарите во петокот генерал-полковник Даглас Симс, директор на Здружениот Генералштаб, пренесува CNN.

  САД се „навистина уверени“ во точноста на нивните напади врз цели на милициите, рече Симс, припишувајќи ги заслугите на бомбардери Б-1 за таа проценка.

  „Првите индикации се дека го погодивме токму она што сакавме да го погодиме, со серија секундарни експлозии поврзани со муниција и логистички локации“ на кои мета беа САД, рече тој.

  Симс додаде дека САД очекуваат да има жртви при изборот на своите цели.

  „Знаеме дека има милитанти кои ги користат овие локации“, рече тој. „Ги изведовме овие напади вечерва со идеја дека најверојатно ќе има жртви поврзани со луѓето во тие објекти“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img