More

  Ќе се изненадите колку работи во вашиот дом ве тераат да кивате

  spot_img

  Оние кои страдаат од алергија очекуваат да се борат во текот на пролетните и летните месеци, но експерт откри дека околу вашиот дом демнат вообичаени предмети кои исто така можат да предизвикаат напад на кивање.

  Докторката Сара Кајат, докторка, тврди дека освежувачите на воздухот, цветните домашни растенија, па дури и полнетите играчки за деца најверојатно ќе предизвикаат напад на кивање.

  Свеќите се честа причина за респираторни алергии, бидејќи силниот парфем може да биде иритирачки и да предизвика кивање, пишува Mirror.

  Прашинските грини се развиваат на топли, правливи места како што се меки играчки, перници и душеци, додека влакната од домашни миленици често се акумулираат на теписите, теписите и постелнината, па дури и најнеочекуваните предмети можат да бидат проблематични.

  Таа објасни дека полнетите играчки се познати по тоа што чуваат грини. Иако заболените од поленска треска, исто така, ќе страдаат од симптоми, со полен од дрвјата често причина од крајот на март до средината на мај, поленот од тревата од средината на мај до јули и поленот од плевелите од крајот на јуни до септември, во зависност од тоа каде живеете.

  Увидот доаѓа откако истражувањето на 2.000 возрасни лица нарачано од Стеримар покажа дека домот (42 отсто), градината (28 отсто) и креветот (23 отсто) се најчестите места за појава на напади на кивање. Интересно е тоа што 84 проценти всушност мислат дека нивните напади на кивање доаѓаат од никаде, додека 19 проценти имале епизода на кивање во канцеларија или на работното место.

  Дополнително, 35 проценти од заболените од алергија велат дека нивните симптоми го отежнуваат дишењето. Всушност, оние кои страдаат од овие алергии се дури и принудени да ги избегнуваат одделите за мириси (18 проценти) и продавниците за домашни миленици (15 проценти) за да спречат појава на епидемии во јавноста.

  „Постојат работи што можете да ги направите за да спречите алергиски ринитис во домот, како што се бришење прашина со влажна крпа, редовно миење на домашните миленици и нивната постелнина, користење хипоалергично постелнина и одржување на домот сув и добро проветрен. Ако веќе имате симптоми и барате алтернатива за лекови, користењето на природен спреј за нос може да биде ефикасно и добра опција и за оние кои страдаат од поленска треска. Друг корисен метод е да носите очила за сонце со капак за да спречите поленот да влезе во носот и очите“, вели д-р Кајат.

  Десетте најчести причини за кивање:

  1. Свежо цвеќе

  2. Парфеми

  3. Освежувачи на воздух

  4. Средства за чистење

  5. Зачини

  6. Домашни миленици

  7. Куќни растенија

  8. Миризливи свеќи

  9. Стари книги

  10. Темјан стапчиња

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img