4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Кардиолозите укажуваат на навиките во исхраната кои го зголемуваат ризикот од аритмија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Лекарите предупредуваат дека две навики во исхраната може да го удвојат ризикот од атријална фибрилација.

Атријалната фибрилација (АФ) се јавува кога пумпањето на срцето наеднаш станува побрзо или неправилно и е еден од најчестите типови на аритмија, пишува „Експрес“.

Доколку се занемари или не се третира правилно, последиците можат да бидат катастрофални за срцето и мозокот. Мозочниот удар е една од најсмртоносните состојби поврзани со ПФ, но симптомите може да го загрозат квалитетот на животот дури и на краток рок.

Со цел да се спречи развојот на состојбата, експертите сугерираат дека е најдобро да се избегнуваат два вида храна.

Истражувањата покажаа дека навиките за прескокнување на појадок и јадење храна доцна навечер кај испитаниците го зголемуваат ризикот од атријална фибрилација речиси двапати, што е неверојатно откритие, објаснуваат лекарите.

Исто така, истражувањето објавено во списанието „Future Cardiology“ во 2022 година, исто така, покажа дека постојат неколку други начини на кои прескокнувањето на појадокот влијае на срцевиот ритам. Некои експерти веруваат дека нискиот шеќер во крвта, честа последица од прескокнувањето оброци, може да доведе до аритмија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img