More

  Капсулата на SpaceX врати четиричлена екипа од вселенска мисија

  - Advertisement -

  Четворица членови на екипажот на капсулата SpaceX Crew Dragon слетаа крај брегот на Заливот на Флорида во саботата, безбедно враќајќи се од петмесечната научна мисија на Меѓународната вселенска станица.

  Капсулата Endurance на SpaceX падна со падобран во водите во близина на брегот на Тампа веднаш по 21 часот по локално време со двајца астронаути на НАСА, еден јапонски астронаут и еден руски космонаут по околу девет часа лет од орбиталната истражувачка лабораторија, покажа онлајн видео програмата на НАСА SpaceX.

  Тимот Crew-5 лансираше од Флорида на 6 октомври за да спроведе рутинско научно истражување на станицата.

  Во него беа вклучени космонаутот Ана Кикина (38), која стана првата Русинка која полета на американско вселенско летало во последните 20 години, и командантот на летот на НАСА, Никол Аунапу Ман (45), првата американска Индијанка испратена во орбитата.

  Во леталото биле и пилотот на НАСА Џош Касада (49) и јапонскиот астронаут Коичи Ваката (59), ветеран со четири претходни вселенски летови.

  Вселенското летало Crew Dragon, капсула во форма на гума за џвакање дизајнирана да лансира ракетите Falcon 9 на SpaceX, се одвои од вселенската станица рано наутро во саботата и повторно влезе во атмосферата на Земјата околу 20:11 часот, издржувајќи ја топлината на триење надвор од капсулата која достигна околу 1930 степени. Целзиусови.

  Две групи падобрани беа распоредени за да го спречат спуштањето на капсулата со 15 милји на час непосредно пред ударот.

  Мисијата беше шести лет со екипаж на SpaceX за НАСА откако нејзиниот вселенски брод Crew Dragon првпат полета со луѓе во мај 2020 година, кога продолжи со лансирање со екипаж од американска почва по речиси една деценија зависност на САД од Русија од програмата Сојуз за летови на вселенската станица.

  Кикина, единствената жена во рускиот космонаутски корпус, беше првата Русинка која полета со американско вселенско летало според обновениот договор потпишан во 2022 година меѓу НАСА и руската вселенска агенција за заеднички летови.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img