More

  Камала Харис може да го замени Бајден во трката против Трамп?

  spot_img

  Се чини дека американскиот претседател Џо Бајден  се правда со неговата возраст за неговиот несигурен настап на дебатата со Трамп, пишува Скај Њуз. На митинг во Северна Каролина Бајден рече: 

  – Луѓе, не ми оди лесно како порано, не зборувам глатко како порано. Не дебатирам како порано. Но, знам што знам. Знам да ја кажам вистината, го разликувам доброто од лошото – рече Бајден во врска со дебатата.

  Тој вели дека знае како да ја „работи оваа работа“ и „да ги заврши работите“ и е чини дека нема да се откаже од трката.

  Но, по настапот на претседателот Џо Бајден за време на дебатата во четвртокот против поранешниот претседател Доналд Трамп, демократите како Мишел Обама добиваат популарност како потенцијални замени како кандидат на партијата на помалку од два месеци пред нејзината конвенција.

  Бајден, кој ќе има 82 години на неговата хипотетичка инаугурација, не успеа да ја намали загриженоста за неговата виталност и ментална острина за време на дебатата. Тој понекогаш изгледаше збунет и се сопнуваше од одговорите, при што Трамп во еден момент го исмеваше Бајден за неразбирлив одговор на прашањето за имигрантите.

  Бидејќи Бајден не може во кампањата да ги искористи претседателските и криминалните досиеја на Трамп, неговата возраст останува главен проблем за гласачите. Анкетата на весникот „Њујорк Тајмс“ во март покажа дека 61 отсто од неговите гласачи во 2020 година сега мислат дека тој е „премногу стар“ за уште еден мандат.

  Иако нема јасен фаворит во однос на замена на Бајден, на четири месеци до денот на изборите, еден очигледен можен кандидат е потпретседателката на САД Камала Харис. Со своите 59 години таа е значително помлада и од Бајден и од Трамп, кој е три години помлад од Бајден, и таа најлесно би можела да биде замена како кандидат на Демократите. Плус, доколку Бајден поднесе оставка, Харис автоматски станува претседателка.

  Но, што велат анкетите за можниот меч Харис-Трамп?

  Просечните  вредности на анкеата на „RealClearPolling“ покажуваат дека ограничените истражувања укажуваат на тоа дека Харис е во уште понеповолна положба од Бајден ако таа се кандидира против Трамп. Поранешниот претседател води пред Харис со 6,6 процентни поени, со поддршка од 49,3 отсто наспроти 42,7 отсто на демократот. Бројките покажуваат дека Трамп е пред Бајден за само 1,5 поен, со 46,6 отсто наспроти 45,1 отсто на претседателот.

  Демократските имиња се појавија како потенцијални замени во последен момент додека партискиот кандидат ги вклучи потпретседателката Камала Харис, гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом, гувернерот на Мичиген, Гретчен Витмер , поранешната државна секретарка Хилари Клинтон и поранешната прва дама Мишел Обама.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img