More

  Како може оризовата вода да ви помагне да ослабнете?

  spot_img

  Ако сте на диета, водата од ориз е вистинскиот избор за вас.

  Може да ви помогне да изгубите тежина, а нутриционистите тврдат дека има многу нутритивни придобивки и малку калории и го поттикнува варењето.

  Лесно се подготвува – го готвите оризот, а потоа ја пиете водата.

  Но, оризовата вода треба да се интегрира во секојдневната исхрана бидејќи го подобрува варењето, го хидрира телото и е одлична за кожата и косата.

  Како да се готви?

  Експертите препорачуваат да го оставите оризот потопен преку ноќ, добро да го измиете и дури потоа да го готвите 20-30 минути, додека водата не стане млечно бела. Ништо не додавајте.

  Повеќе за ова на „Арт кујна“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img