More

  Како израелските доселеници ги прошируваат нелегалните пунктови во екот на војната во Газа

  spot_img

  Во далечните ридови јужно од Хеброн, на окупираниот Западен Брег, Абу ал-Кабаш се будеше секој ден на својот имот каде што одгледуваше калинки и смокви и шест различни видови алое што го опкружуваа неговиот дом. Сега сето тоа го нема. Откако Израел започна војна во Газа по нападите на Хамас на 7 октомври, нападите на израелските доселеници врз Палестинците станаа толку насилни што 76-годишен фармер мораше да ја напушти земјата што му ја дале неговиот татко, дедо и прадедо. , пренесува Ал Џезира.

  „Тоа беше избор помеѓу живот и смрт“, изјави Абу ал-Кабаш за Ал Џезира.

  Повеќе од 1.200 Палестинци низ окупираниот Западен Брег се протерани од своите домови од почетокот на конфликтот, според групите за човекови права и Обединетите нации.

  Податоците собрани од активисти и потврдени од Ал Џезира преку преглед на сателитски снимки покажуваат дека доселениците изградиле најмалку 15 пунктови и 18 патишта на окупираниот Западен Брег помеѓу октомври 2023 и јануари 2024 година – што е нелегално и според израелското и меѓународното право. Покрај тоа, доселениците изградија стотици метри огради и повеќе блокади на патиштата, што дополнително го ограничи движењето на Палестинците.

  Невиденото протерување доведе до распуштање на најмалку 15 палестински заедници досега, а израелските доселеници брзо го прошируваат своето присуство. Нивната цел, велат експертите, е да ја преобликуваат демографијата на Западниот Брег, а истовремено да го скршат столбот на територијата наменета за идната палестинска држава.

  „Кога има војна, тогаш доселениците ја искористуваат предноста и се обидуваат да воспостават што е можно повеќе пунктови“, рече Маурицио Лапчик, активист во Peace Now, израелска организација која ги документира активностите за населување. Групата забележа слично зголемување на бројот на нелегални пунктови во текот на годините на втората Интифада во раните 2000-ти.

  Диви пунктови
  Постојките обично се импровизирани кампови кои се движат од единечни каравани до неколку модуларни структури изградени на рурална палестинска земја.

  Тие беа изградени од членови на поширокото движење на израелските доселеници, кое се обидува да го зајакне присуството на Израел на незаконски окупирана земја. Градителите на таквите пунктови често се водени од екстремна идеологија која бара од Евреите да ја наполнат целата палестинска земја и да ги протераат Палестинците.

  Сите пунктови, како и населбите, се нелегални според меѓународното право. Израел, сепак, смета дека само пунктови се нелегални, тврдејќи дека тие биле подигнати без одобрение од владата. Сепак, пунктови често се ретроактивно одобрени како населби.

  Сателитските снимки покажуваат пунктови изградени во првите четири месеци од војната расфрлани низ окупираниот Западен Брег, што сугерира дека израелските доселеници се охрабриле и го туркаат своето присуство надвор од областите во близина на постоечките населби.

  Патиштата се од клучно значење за воспоставување присуство во оддалечените области, а неколку се пресечени низ приватната палестинска земја од 7 октомври.

  Десетици патишта не само што окупираат палестинска земја, туку стануваат и линии за кои палестинските земјоделци и сточари знаат дека е опасно да се премине бидејќи ќе бидат нападнати од доселениците.

  Расте насилството меѓу доселениците
  Доселениците ги бркаат Палестинците од нивната земја на окупираниот Западен Брег со насилно заплашување или ограничување на нивниот пристап до пасиштата со изградба на пунктови и патишта околу нивните заедници, принудувајќи ги да се движат во потрага по безбедност и средства за живот за нивните семејства.

  Ова трае со децении, но се прошири по обем и интензитет од почетокот на војната – во позадина на веќе рекордната година на насилство на палестинската територија.

  Во првите 10 месеци од 2023 година, ОН забележаа најмалку 1.038 инциденти на насилство меѓу доселениците – во просек по три напади дневно. Истата бројка е речиси тројно зголемена од 7 октомври.

  Пет дена по 7 октомври, десетици доселеници пристигнаа во селото Вади ал Сик, каде живеат околу 180 луѓе. Тие биле облечени во воени униформи, вооружени и придружувани од полицијата.

  Фармерот Абу Башар се присети како последната ноќ што ја поминал на својата земја во планините источно од Рамала, доселеник врескал по него и му рекол: „Оваа земја не е твоја“. Тие им ги уништувале куќите, кршеле прозорци и краделе животни.

  Групите за човекови права и селаните велат дека израелските војници често ги помагаат и ги поддржуваат активностите на доселениците.

  „Ништо не се случува без воена поддршка, тоа може да биде повеќе или помалку директно, но секогаш е таму“, рече Дроро Еткеш, основач на Керем Навот, група која ја следи политиката за управување со земјиштето повеќе од две децении.

  Израелските власти рекоа за Ал Џезира дека „редовно дејствуваат“ против нелегалните градби, но не кажаа зошто пунктови се уште се таму и не одговорија на прашање за присуството и поддршката на израелските војници за време на насилните напади од доселениците.

  Израелската политика за проширување на населбите
  Постројките процветаа во 1990-тите под првата израелска влада предводена од десничарскиот Бенјамин Нетанјаху – кој е и актуелен премиер. Оттогаш, тие пораснале на повеќе од 390.000 квадратни километри, според проценките на Керем Навот.

  Сепак, пустите не се единствениот начин на кој се консолидира израелското цивилно присуство.

  Од 1967 година, Израел има воспоставено повеќе од 160 населби низ Западниот Брег, со нивните светло-црвени покриви, високи огради и увезени борови дрвја што го прекриваат пејзажот на окупираната палестинска територија.

  До крајот на 1990-тите, владата почна да ги проширува постоечките населби со издавање станбени дозволи, наместо да гради нови. Во 2022 година, изборот на сегашната екстремно десничарска влада се сметаше за благодет за движењето на доселениците.

  Денес има дури 700.000 доселеници – 10 отсто од речиси 7 милиони жители на Израел.

  Минатата година, владата ги префрли административните овластувања за управување со населбите од воените власти на цивилните службеници – потег за кој ОН велат дека може да ја олесни анексијата на Западниот Брег.

  Нетанјаху, исто така, му даде на доселеникот Безалел Смотрич, ко-основачот на доселеничката организација Регавим и лидер на екстремно десничарската партија Религиозен ционизам, контрола врз планирањето на населбите на окупираниот Западен Брег.

  Минатата година министерот презентираше план за внесување на уште половина милион доселеници низ окупираната палестинска територија. И, на 6 март, израелската управа за планирање на населби објави дека одобрила изградба на околу 3.500 нови станбени единици на Западниот Брег, што е прв таков потег од 7 октомври.

  Палестинската земја и пристапот до неа се намалуваат, но луѓето како Абу ал-Кабаш се протерани, но тие не изгубија секаква надеж да се вратат во својата земја.

  „Животот е ужасен, но сакаме да се вратиме“, рече тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img