More

  Како да препознаете тело полно со токсини?

  spot_img

  Токсините го заморуваат телото, а како резултат на тоа го забавуваат метаболизмот.

  Акумулацијата на токсини во организмот ги оптоварува бубрезите и црниот дроб, го успорува метаболизмот и ја отежнува апсорпцијата на витамини и минерални соли. Затоа е многу важно периодично да се детоксицира телото за да се избегне преоптоварување со токсини.

  Постојат јасни показатели за акумулација на токсини во телото, особено:

  оток
  осип на кожата
  замор
  главоболка
  вишокот на себум
  иритација на гастроинтестиналниот тракт
  досадна кожа
  првут
  губење на косата
  Каде се акумулираат токсините во телото
  Токсините имаат тенденција да се акумулираат во органите одговорни за нивното отстранување: бубрезите, црниот дроб, цревата.

  Што да јадете за детоксикација на телото
  Генерално, се претпочита храна богата со вода, влакна, витамини и антиоксиданси.

  Ова се намирниците што треба да се претпочитаат:

  цели зрна
  зеленчук: особено зелен лиснат зеленчук (спанаќ, блитва, зелена салата) и зеленчук од групата Crucifera (зелка, карфиол, брокула, бриселско зелје)
  риба, по можност сина (скуша, свеж лосос) бидејќи е богата со омега 3
  мешунките
  јајца: 1-2 пати неделно
  зачини и ароматични билки по вкус, наместо сол
  свежо сезонско овошје
  зачини: екстра девствено маслиново масло, оцет, сок од лимон, јаболков оцет.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img