More

  Јеменските Хути погодија товарен брод во Црвеното Море

  spot_img

  Товарен брод во Црвеното Море претрпел мала штета откако бил погоден од проектил додека пловел крај брегот на јеменската Ходеида, соопштија во вторникот британската агенција за поморски трговски операции (УКМТО) и британската компанија за поморска безбедност Амбри.

  Како што е наведено, проектил бил истрелан кон бродот лоциран на 57 наутички милји западно од Ходеида на неговата лева страна, каде што било забележано помало летало. Проектилот поминал преку палубата и предизвикал мала штета на прозорците на бродот, се вели во белешката на УКМТО.

  Погодениот генерален товарен брод пловел под знамето на Барбадос и во сопственост на британска компанија. Беспилотно летало (UAV) го погоди бродот додека пловел југоисточно низ Црвеното Море. Нема извештаи за повредени, а во извештајот се вели дека бродот преземал заобиколни маневри и продолжил на својот пат.

  Јеменската група Хути, поврзана со Иран, гаѓаше комерцијални бродови со беспилотни летала и проектили во Црвеното Море од средината на ноември, како што тие го опишуваат како акти на солидарност со Палестинците во Појасот Газа.

  Засега нема коментар за ракетниот инцидент во медиумите управувани од Хутите.

  Бродот по име Morning Tide одговара на описот на товарен брод. Сопственикот на Morning Tide, британската фирма Furadino Shipping, изјави за Ројтерс дека бродот моментално плови непречено, но не даде дополнителни детали.

  Податоците за следење на бродот LSEG покажаа дека Утринската плима пловел по Црвеното Море и поминала низ Суецкиот канал во петокот. Нејзиниот последен сигнал покажува дека плови од Црвеното Море преку теснецот Баб ал-Мандаб.
  Jemenskite Huti pogodija tovaren brod vo Crvenoto More

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img