More

  Јапонија се подготвува за војна: Владата планира да изгради подземни засолништа за цивили

  spot_img

  Јапонската влада се подготвува да изгради подземни цивилни засолништа направени од челик армиран бетон со дебелина од 30 сантиметри во случај да избие воен конфликт во соседен Тајван.

  Засолништата ќе бидат изградени на островите во префектурата Окинава, кои се најблиску до Тајван, пренесува Танјуг пишување на јапонските медиуми.

  Објектите, како што се наведува, ќе се градат на места лоцирани на оддалечени острови од каде е можна евакуација. Засолништата би биле достапни за оние кои не можат навреме да се евакуираат, додека за останатите е смислен план за евакуација.

  Објектите ќе складираат доволно храна и вода најмалку две недели, а секој човек треба да има околу два квадратни метри за себе. Кога не се во употреба, засолништата може да се користат за состаноци и други собири, изјавија локалните власти, пренесува Бљесак.инфо.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img