More

  Јанша: Ако падне Киев, тоа ќе има последици низ цела Источна Европа

  - Advertisement -

  Западот мора веднаш да го запре рускиот претседател Владимир Путин, бидејќи доколку падне Киев, тоа ќе има последици за цела Источна Европа, изјави премиерот на Словенија Јанез Јанша за порталот Еурактив.

  „100 отсто сум убеден дека Русија нема да застане во Украина ако падне Киев, следната цел се Молдавија, Грузија, ќе има неволји на Западен Балкан, потоа балтичките земји се следната цел“, рече тој, предупредувајќи на руската „домино ефект“.инвазија.

  Во едно интервју, споредувајќи го Путин со поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, тој рече дека е можно да се очекуваат „истите ирационални чекори кога работите не одат според планот“.

  Следете повеќе за настаните во Украина во нашиот БЛОГ ВО ЖИВО.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img