More

  Изрекувањето на пресудата на Доналд Трамп е одложено по одлуката на Врховниот суд

  spot_img

  Поранешниот американски претседател Доналд Трамп нема да биде осуден дури на 18 септември, откако беше осуден за фалсификување деловни документи пред судот во Њујорк. Изрекувањето на пресудата првично беше закажано за 11 јули. Сепак, адвокатите на Трамп се обидуваат да ја поништат пресудата по одлуката на Врховниот суд за имунитет од висок профил, јавуваат американските медиуми.

  Доналд Трамп беше прогласен за виновен од њујоршката порота во мај по 34 точки од обвинението за фалсификување деловни документи во врска со плаќањето на порно актерката Сторми Даниелс да молчи за сексуалната врска пред изборите во 2016 година парите на неговиот поранешен адвокат и ги прикажал како плаќање за правни услуги.

  Врховниот суд на САД во понеделникот пресуди дека американскиот претседател е имун од гонење за сите официјални дејствија на функцијата во случајот со импичментот на Трамп за манипулација со изборите во 2020 година и нападот на неговите поддржувачи врз Конгресот.

  Неговите адвокати сега бараат судот да одлучи по барањето за поништување на пресудата, бидејќи доказите во судскиот процес во Њујорк содржеле и дел од дејствијата што Трамп ги презел како претседател.

  Јавниот обвинител на Њујорк, Алвин Брег, најави дека не се противи на разгледување на барањето за поништување, иако е сосема убеден дека тоа е без основа. Судијата потоа реши да го задоволи барањето, означувајќи уште една судска победа за Трамп, чија правна стратегија е да го одложи исходот од сите кривични гонења најмалку до ноември оваа година, кога се надева дека ќе победи на уште еден претседателски избори.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img