More

  Израелски специјалци маскирани како доктори влегоа во „Ибн Сина“

  spot_img

  Снимка од надзорни камери покажува израелски специјалци маскирани како лекари кои влегуваат во болницата „Ибн Сина“ на Западниот Брег во Израел трагајќи по тројца терористи. Тајмс Оф Израел пишува дека терористите биле организатори на нападот на Хамас од 7 октомври со кој започна војната.

  Снимката која најверојатно потекнува од палестинските медиуми, покажува неколку лица кои изгледаат како да имаат лажни бради, други облечени како муслимани, дури и со инвалидска количка, како ги пребаруваат ходниците на болницата додека носат пиштоли.

  ИДФ соопшти дека специјалците влегле во 5:30 часот со пиштоли со пригушување, се упатила на третиот кат и по завршување на задачата брзо излегле. Хебрејските медиуми јавуваат дека акцијата траела само 10 минути.

   

   

  Еден од членовите на ќелијата е именуван како Мухамед Џаламнех (27), кој наводно бил во контакт со штабот на Хамас во странство, вооружувал други оперативци за напад со пукање, а претходно бил повреден при напад со автомобил-бомба.

  Некои хебрејски медиуми наведуваат дека Џаламнех бил и портпарол на военото крило на Хамас во кампот Џенин каде се наоѓа болницата „Ибн Сина“.

  ИДФ ги именува другите двајца како браќа Мухамед и Базел Газави. Се вели дека Мухамед бил вклучен во напади, вклучително и пукање врз израелски војници, додека Базел се вели дека е член на палестинската терористичка група Исламски џихад.

  Многу барани Палестинци долго време престојувале во болницата за да планираат и изведуваат терористички напади, надевајќи се дека медицинскиот центар ќе обезбеди заштита од израелските контратерористички операции, вели војската, во „уште еден пример за цинична употреба од страна на терористичките групи на цивилни простори и болници како човечки штитови“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img