More

  Израелската војска соопшти дека 21 нејзин војник загинале во Појасот Газа

  spot_img

  Израелската војска соопшти дека 21 нејзин војник загинале во Појасот Газа, кога две згради се урнале по голема експлозија, а тенк бил погоден од проектил.

  Портпаролот на Израелските одбранбени сили (ИДФ) контраадминистраторот Даниел Хагари, соопшти дека вкупно 21 војник загинале во вчерашниот инцидент во центарот на Газа, во близина на пограничната заедница Кисуфим.

  Тој вели дека војниците оперирале во област на околу 600 метри од границата, уништувајќи структури и локации на Хамас, како дел од напорите на армијата да воспостави тампон зона за да им овозможи на жителите на израелските погранични заедници да се вратат во своите домови.

  – Како што дознаваме, околу 16 часот од страна на терористите биле испукани гранати кон тенк кој ги обезбедувал силите, а истовремено се случила и експлозија во две двокатни згради. Зградите се урнаа поради оваа експлозија, додека повеќето сили беа внатре и во нивна близина – вели тој.

  Хагари вели дека експлозијата најверојатно била резултат на мини поставени од војниците за да ги урнат зградите, но причината за детонацијата сè уште се истражува.

  Неколку часа спасувачките сили работеа на извлекување на жртвите од урнатите згради, пренесува Тајмс оф Израел.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img