More

  Израел тврди дека преместува инкубатори за бебиња во Газа

  spot_img

  Израелската војска соопшти дека е во процес на „координирање на трансферот на инкубатори од болница во Израел во Газа“.

  Заедно со соопштението објавено на социјалните мрежи, израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија слика од она што се чини дека еден од нивните војници истоварува инкубатор од комбе на паркинг. Не е прецизирано каде е направена фотографијата.

  Веста доаѓа по најновите предупредувања од палестинските здравствени работници дека новородените бебиња страдаат поради недостаток на залихи во болниците во Газа – особено електрична енергија, без која не може да работи одредена опрема, пред се инкубатори.

  Во неделата, Светската здравствена организација објави дека најголемата болница во градот Газа, Ал-Шифа, престанала да функционира и дека ситуацијата внатре во здравствената установа е „страшна и опасна“.

  Портпаролот на израелските сили Даниел Хагари рече дека Израел ќе помогне да се евакуираат бебињата кои се борат во „побезбедна болница“ – иако не е јасно дали инкубаторите ќе бидат испратени во Ал-Шифа.

  Медицинскиот персонал рече дека за безбедно движење на бебињата потребна е софистицирана опрема.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img