More

  Избегнувајте ги горештините и топлотните бранови: Пет европски дестинации со идеална клима

  spot_img

  Неодамнешниот топлотен бран во Медитеранот доведе до многу разговори за избегнување на регионот ова лето. Но, не цела јужна Европа е предмет на исти климатски притисоци.

  Кога станува збор за планирање на вашиот одмор, научен пристап би можел да биде одговорот. Ако сте слободни во последен момент, проверете ја прогнозата за следните неколку недели. Но, дури и ако добро планирате однапред, можеби е мудро да се стремите кон една од многуте микроклими на Медитеранот. Од Шпанија до Турција, Франција до грчките острови, има одморалишта и региони кои се јасно поладни од нивните блиски соседи.

  Грција – Киклади
  Погледнете ја картата на Грција и ќе видите форма што наликува на лизгалка. Неговиот брег е долг околу 8.500 метри, пренесува Телеграф.

  Кикладите – кои ги вклучуваат Миконос, Наксос, Парос и Санторини – главно се ладат од ветрот Мелтеми во лето. Затоа овие острови привлекоа туристи. Кога ветрот е мирен, температурата се зголемува. Миконос понекогаш се нарекува „остров на ветровите“, иако љубителите на едрењето велат дека ветрот често е најсилен на Андрос и Тинос.

  Португалија
  Секоја топлина овде скоро секогаш се ублажува со ветрето што доаѓа од Атлантикот.

  Назаре – познат по огромните бранови за време на главните месеци за сурфање од октомври до март – станува популарен локален град на плажа во лето.

  Регионот Алгарве е познат по својата сончева, сува клима. Овде може да биде многу топло, особено во внатрешноста на земјата, но времето е неизбежна битка помеѓу топлиот Медитеран и Атлантикот, и помеѓу морето и ветрето.

  Шпанија
  По должината на брегот на Андалузија – една од најпопуларните плажи во светот – просечната температура во лето е околу 30 степени Целзиусови. Но, пријатниот град Тарифа има просечна температура од само 24 Целзиусови степени.

  Малку подалеку на север, Кадиз има летен просек од 27 степени Целзиусови, додека блискиот Херез де ла Фронтера – во внатрешноста на старата „граница“ меѓу исламскиот и христијанскиот свет – обично е многу потопло.

  Медитеранскиот брег на Шпанија е долг над 1000 милји. Можете да изберете од стотици одморалишта, почнувајќи од Кадакес и полуостровот Кап де Креус на Коста Брава северно од Барселона – каде што можете да очекувате температура од 22 до 26 степени Целзиусови – до Јавеа (Кабија), на половина пат помеѓу Валенсија и Аликанте, и познат по своите „ рајска клима“.

  Италија
  Венецијанското Лидо и плажите околу Трст често се и до десет степени поладни од јужниот брег. Сепак, Капри нема да надмине 30 степени Целзиусови во скоро време и често се одржува малку поладно од копното благодарение на ветриштата. Северозападниот брег е исто така постуден. Трговските села Чинкве Тере, како и елегантните Портофино и Санта Маргерита Лигуре.

  Франција
  Одморалиштата во јужна Франција лежат на слична географска широчина, но секој што патувал таму знае колку лесно можете да избегате од жешките градови – главата горе. Над Кан, Ница и други светски познати дестинации, има многу помали, повозвишени места. Утврденото село Езе, сместено на врвовите на карпите 1.408 стапки над Медитеранот, е споредено со планината Олимп. Од плажата се извива мала пешачка патека именувана по Ниче. Езе има своја микроклима, сончева и заштитена од ветровите, но далеку поподнослива отколку на ниво на морето.

  Атлантскиот брег на Франција е исто така прекрасен во лето. Температурата на Корзика е обично помеѓу 20-25 Целзиусови степени во јули и август, благодарение на умерените ветрови.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img