More

  Исчезнатиот кинески милијардер се врати да се откаже откако го немаше една година

  spot_img

  Кинескиот милијардер Бао Фан, кој се води како исчезнат речиси една година, поднесе оставка од својата финансиска компанија China Renaissance Holdings Ltd.

  Тој поднел оставка „од здравствени причини и со цел да посвети повеќе време на семејството“, се наведува во соопштението на банката, пишува Би-би-си.

  Необјаснето исчезнување на г-дин Бао минатата година ја шокираше кинеската деловна и инвестициска заедница.

  Само неколку дена подоцна, China Renaissance соопшти дека соработува со истрагата.

  Компанијата соопшти дека нејзиниот ко-основач, Ксие Ји Џинг, ќе ги преземе должностите на г-дин Бао.

  Не се знае каде се наоѓа
  Г.

  Сепак, не дадоа никакви детали за тоа каде г. Бао наоѓа.

  Био е еден од најистакнатите кинески банкари, со листа на клиенти што ги вклучува интернет гигантите Tencent, Alibaba и Baidu.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img