More

Интер одигра одличен меч, но немаше среќа за победа

spot_img

Фудбалскиот спектакл во Италија заврши со епски нерешен резултат 4:4, во возбудлив натпревар кој ги остави навивачите без здив. Мечот се одигра на стадионот „Џузепе Меаца“ во Милано, а фудбалерите на Интер и на Јувентус покажаа неверојатна издржливост и борбеност.

Првото полувреме започна со рано водство за домаќините, кога Пјотр Зелински успешно реализираше пенал во 15. минута, поставувајќи ја резултатот на 1-0. Меѓутоа, само 5 минути подоцна, Душан Влаховиќ одговори со изедначување, погодувајќи во 20. минута по асистенција од Весли Мекени.

Играта продолжи да биде возбудлива, а Тиме Веа погоди во 27. минута, донесувајќи го во водство неговиот тим.

И покрај тоа, домаќините не се предадоа и Хенрих Мхитарјан изедначи на 2:2 во 35. минута. Новиот пенал за Зелински во 37. минута повторно го доведе неговиот тим во водство, со резултат 3:2 во корист на Интер на полувремето.

Второто полувреме започна со висок притисок на Нероаѕурите.

Дензел Дамфрис во 53. минута зголеми на 4:2, но во 71. минута, Керем Јилдиз со одличен гол одговори за 4:3.

Во последните моменти на натпреварот, во 82. минута, Јилдиз повторно стрелаше и израмни на 4:4, оставајќи многу фудбалски фанови во шок.

Мечот покажа дека и двата тима имаат големи потенцијали и желба за победа. Следните натпревари ќе бидат клучни за двете екипи, кои ќе се обидат да ја продолжат својата форма и да се борат за повисоки позиции на табелата.