More

  Илјадници демонстранти во Париз и трета ноќ по ред: „Макрон ќе падне“

  - Advertisement -

  Париската полиција трета ноќ по ред се судри со демонстрантите во саботата, додека илјадници луѓе маршираа низ земјата револтирани од решеноста на владата да ја зголеми старосната граница за пензионирање без гласање во парламентот.Поради зголемените тензии и штрајкови, претседателот Емануел Макрон се соочува со најголемиот предизвик во неговиот мандат од протестите на таканаречените „Жолти елеци“ пред четири години.

  „Макрон, оди! и „Макрон ќе падне, ќе победиме“, скандираа демонстрантите на Плас д’Италија на југот на Париз.

  Полицијата употреби солзавец и се соочи со поединци од толпата, а беа запалени корпи за отпадоци.

  Општинските власти во саботата вечерта забранија собири на плоштадот Конкорд во центарот на Париз и Шанзелизе по протестите во кои беа уапсени 61 лице во претходните две ноќи.

  Телевизијата BFM прикажа снимки од демонстрации кои веќе се одржуваат во градовите како што се Компињ на северот од земјата, Нант на запад и Сент Етјен во централна Франција.

  Полицијата употреби и солзавец во Бордо на југозапад против демонстрантите кои запалија.

  „Нема место за насилство. Парламентарната демократија мора да се почитува“, изјави министерот за дигитална транзиција и телекомуникации Жан-Ноел Баро за радио Суд.

  Конфедерацијата на главните француски синдикати најави дека има намера да продолжи со мобилизацијата, обидувајќи се на тој начин да изнуди промена кон промени од властите. За четврток е закажан ден на индустриска акција низ земјава.

  Ѓубрето се трупа на улиците на Париз додека општинските полицајци се приклучија на акцијата.

  Околу 37 отсто од оперативниот персонал во нафтените рафинерии и магацини на TotalEnergies, на локации како Фејзин во југоисточна Франција и Нормандија на северот од земјата, стапија во штрајк во саботата, изјави портпаролот на компанијата.

  Осумдневните национални протести од средината на јануари, со многу локални штрајкови, досега беа главно мирни, но немирите во последните три дена потсетуваат на протестите на Жолтите елеци кои избувнаа кон крајот на 2018 година поради високите цени на горивото. Тие протести го принудија Макрон да направи пресврт на данокот на јаглерод.

  Реформата на Макрон ќе ја зголеми старосната граница за пензионирање за две години на 64 години, што според владата е клучно за да се спречи колапсот на пензискиот систем.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img