More

  Храна што треба да ја јадете ако имате над 40 години

  spot_img

  Кога ќе наполните 40 години, исхраната станува многу важен дел од здравиот живот во обид да избегнете разни здравствени проблеми. На таа возраст, важно е да се земат доволно протеини. Протеините помагаат во одржување на мускулната маса, обезбедуваат здрав имунолошки систем и помагаат да се чувствувате сити. Подолу се наведени видовите на храна богата со протеини кои можат да бидат најкорисни по 40-тата година од животот.

  Пилешки гради
  Пилешките гради се исклучително нискокалорични и богати со протеини. Пилешките протеини се богати со есенцијални амино киселини кои се важни за одржување на мускулната маса и општото здравје. Покрај тоа, пилешкото месо содржи селен, минерал кој игра улога во заштитата на клетките од оштетување.

  Селенот е суштински микронутриент кој може да се најде во почвата, водата и храната од растително и животинско потекло. Откриен е во 1817 година од шведскиот хемичар Јонс Јакоб Берзелиус. Името го добило од грчкиот збор селен, што значи месечина, поради неговата светло сива боја при топење.

  Лосос
  Ова рибино филе е одличен извор на протеини и омега-3 масни киселини. Омега-3 масните киселини играат клучна улога во намалувањето на воспалението, подобрувањето на кардиоваскуларното здравје и правилната функција на мозокот. Исто така, лососот содржи витамин Д, кој е важен за апсорпција на калциум и за зачувување на здрави коски.

  Црн грав
  Гравот е богат со растителни протеини, влакна и есенцијални хранливи материи. Јадењето црн грав може да помогне во одржување на ниско ниво на холестерол, стабилизирање на нивото на шеќер во крвта и поддршка на здравјето на срцето.

  Јајца
  Јајцата се одличен извор на висококвалитетни протеини и ги содржат сите есенцијални амино киселини. Тие се исто така богати со холин, хранлива материја која го поддржува здравјето на мозокот.

  Холинот (витамин Б4) е витална супстанција важна за здравјето на црниот дроб и нервите. Холинот најмногу го има во храната од животинско потекло, која може да се користи за регулирање на состојбата на замастен црн дроб. Задачата на холинот е да ги обработува и транспортира масните молекули од црниот дроб и другите органи. Недоволно количество холин може да предизвика таложење на маснотии во црниот дроб и да доведе до дебелеење.

  Грчки јогурт
  Грчкиот јогурт е одличен извор на протеини и пробиотици, кои се неопходни за здравјето на цревата. Исто така, обезбедува калциум, кој е важен за одржување на густината на коските.

  Интегрален ориз

  Интегралниот ориз е богат со влакна и протеини, а содржи и витамини и минерали како што се магнезиум и витамин Б6, кои го поддржуваат енергетскиот метаболизам.

  Витамините од групата Б се комбинација од неколку витамини. Тие се наоѓаат заедно во многу намирници и често работат заедно за да го стимулираат метаболизмот, да ја подобрат работата на имунолошкиот и нервниот систем и да влијаат на растот и поделбата на клетките. Со заедничка работа, тие можат да го потиснат стресот, депресијата и болестите на срцето и крвните садови. Храна која е богата со витамини од групата Б се црн дроб и други отпадоци, риба, живина, пивски квасец, јајца, грав, грашок, ориз и млечни производи. Тие се растворливи во вода, па секој вишок се излачува во урината, па затоа мора да се внесуваат нови количини секој ден.

  Наут
  Наутот или кикириките се одличен извор на растителни протеини, влакна и здрави масти. Тие се исто така важни бидејќи обезбедуваат фолна киселина, која е важна за одржување на здравјето на срцето.

  Јаткасти плодови
  Оревите се богати со протеини и здрави масти. Тие исто така содржат антиоксиданси кои помагаат во борбата против оксидативниот стрес и го намалуваат ризикот од хронични болести.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img