More

  Храна која ги штити мажите од болести

  - Advertisement -

  Храна која ги штити мажите од болести
  Постојат неколку специфики поврзани со исхраната на мажите. Бидејќи, од една страна, во споредба со жените, јадат помалку зеленчук, овошје и интегрални житарки, а повеќе месо, а од друга страна, почесто страдаат од некои болести, постои простор за подобрување на исхраната за да се зачувување на здравјето и виталноста.

  Доволната застапеност на житариците, овошјето и зеленчукот во исхраната го регулира крвниот притисок, ја намалува концентрацијата на масти, вкупниот и ЛДЛ холестеролот во крвта, а со тоа и ризиците за развој на болести на циркулаторниот систем.

  За срцето и крвните садови
  Во развиениот свет, болестите на срцето и крвните садови често доведуваат до морбидитет и смртност. Мажите се повеќе погодени. За ризикот од нивна појава придонесуваат атеросклерозата, нерамнотежата на мастите и холестеролот во крвта, високиот крвен притисок, стресот итн.. Изразеното присуство на слободните радикали во организмот не е пожелно бидејќи доведува до оксидација на ЛДЛ холестеролот. што дополнително предизвикува воспалителни процеси кои придонесуваат за појава на атеросклероза. Затоа секако се препорачува храна богата со антиоксиданси. Доволната количина на житарки, овошје и зеленчук во исхраната го регулира крвниот притисок, ја намалува концентрацијата на масти, вкупниот и ЛДЛ холестеролот во крвта, а со тоа и ризикот од кардиоваскуларни заболувања. Ова може да се припише и на присуството на скроб, влакна, витамини, минерали и бројни антиоксиданси во овие намирници. Растворливите влакна како пектинот од овошјето и слузта од семето чиа ја намалуваат концентрацијата на масти во крвта и воспалителните процеси, го намалуваат крвниот притисок и ја зголемуваат чувствителноста на клетките на инсулин. Затоа не е чудно што внесот на влакна, овошје, непреработени житарки и зеленчук е заштитен фактор од мозочен удар.

  Авокадо
  Авокадото, за разлика од другите видови овошје, содржи значителна количина на масти. Меѓу каротеноидите важно место зазема лутеинот, а присутни се и токоферолите кои заедно влијаат на здравјето на простатата заштитувајќи ја од рак. Авокадото ја зачувува функцијата на црниот дроб, што се објаснува со присуството на флавоноиди и феноли во него.

  Авокадото содржи биоактивни компоненти кои го спречуваат прекумерното згрутчување на крвта, а со тоа и појавата на тромбоза. Неговото масло е широко користено во народната медицина. Меѓу другото, помага во лекувањето на псоријаза и остеоартритис, позитивно делува на здравјето и регенерацијата на црниот дроб и го намалува непожелниот ЛДЛ холестерол.

  Јаткасти плодови
  Јаткастите плодови се идеална ужина, додаток на житарки, леб, салати итн. Богати се со масти кои содржат претежно незаситени масни киселини. Значајно место заземаат влакна и протеини. Амино киселината аргинин од јаткастите плодови го спречува развојот на атеросклеротични промени во крвните садови. Покрај тоа, метаболичките процеси во телото произведуваат азот моноксид од аргинин, кој ги релаксира крвните садови, а со тоа го намалува крвниот притисок. Јаткастите плодови се извор на антиоксиданси растворливи во масти. Ги штитат липидните компоненти на клетките, што позитивно влијае на здравјето на организмот, особено на циркулаторниот систем.

  За луѓето кои страдаат од дијабетес тип 2 и хиперлипидемија, вклучувањето на јаткастите плодови во урамнотежено мени помага да се одржи соодветната концентрација на масти и холестерол во крвта.

  Бразилски орев
  Се цени поради неговото антиоксидантно дејство. Извор е на растителни влакна, минерали: магнезиум, фосфор, калциум и железо, како и витамини Б1, Б3, Б6 и Е. Одличен извор е на селен, а се претпоставува дека бразилските јаткасти плодови се најбогати со овој минерал. меѓу храната од растителна основа. Само еден бразилски орев содржи 160% од препорачаната дневна доза на селен. Селенот позитивно влијае на имунитетот и здравјето на простатата, црниот дроб, тироидната жлезда и белите дробови. Неговата комбинација со витамин Е делува против појавата на рак на простата.

  Ѓумбир
  Ѓумбирот содржи бројни флавоноиди кои помагаат во заштитата на циркулаторниот систем од болести. Овие компоненти го спречуваат таложењето на холестеролот во внатрешноста на крвните садови, а со тоа и појавата на атеросклеротични промени. Ѓумбирот е зачин со изразена антиоксидантна активност слична на онаа на аскорбинската киселина. Неговите флавоноиди го намалуваат формирањето на LDL холестеролот, ја спречуваат неговата оксидација, ги неутрализираат слободните радикали и ги ублажуваат воспалителните процеси. Ѓумбирот ја зголемува концентрацијата на посакуваниот ХДЛ холестерол, а од друга страна ја намалува концентрацијата на масти во крвта, го спречува прекумерното згрутчување на крвта и придонесува за регулирање на крвниот притисок.

  Риба
  Рибата треба да биде вклучена во исхраната. Тоа е корисно и за морска и за слатка вода. Оваа храна е одличен извор на протеини, па спаѓа во иста група како месото, сирењето и јајцата. Протеините од рибата содржат помалку сврзно ткиво, така што рибата полесно се вари од месото. Што се однесува до витамините, рибата содржи витамини од групата Б, кои помагаат да се генерира енергија во телото, да се градат протеини, да се одржува здравјето на нервите и многу повеќе. Има и минерали како што се магнезиум, калиум и железо.

  Присуството на високо преработена храна во исхраната во последните 150 години го зголеми внесот на омега-6 и го намали внесот на омега-3 масни киселини во телото.

  Соја
  Сојата е храна богата со протеини и за вегетаријанците е една од нивните главни извори. Сепак, сојата е многу повеќе од тоа. Тој е ценет и поради неговите активни состојки, меѓу кои се издвојуваат изофлавоните со докажано позитивно дејство на срцето и циркулаторниот систем.

  Исхраната со ниска содржина на заситени масни киселини и холестерол, која вклучува 25 g протеин од соја дневно, може да го намали ризикот од кардиоваскуларни болести. (За споредба, 100 g полномасно брашно од соја содржи 35, додека 100 g мелена соја со малку маснотии содржи 45 g протеини.) Покрај тоа, изофлавоните имаат позитивно влијание врз зачувувањето на коскената густина, па сојата како храна со малку маснотии е корисна на многу начини за постарите мажи, пишува Vijesti.me.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img