More

  Хирург од Србија на најтешката операција во кариерата: Момче со два гениталии го споивме во еден

  spot_img

  Мирослав Ѓорѓевиќ за Курир.рс раскажа со што се сретнал како лекар. Имено, тој е вонреден професор на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Белград и уролог на детската клиника Тиршова во Белград.

  Ѓорѓевиќ раскажа која за него била највпечатливата операција што ја направил досега.

  „Најзапаметен случај за мене е момчето од Косово, кое во 2001 година, кога првпат го видов, имаше речиси една година. Роден е со два машки полови органи, едниот во близина на едниот, другиот во близина на другата нога, на сосема непристапни места. Неговата мајка интелигентно му дала име што може да се користи за двата пола. Дури помисливме, бидејќи се чинеше дека ништо не може да се направи, на детето да му дадеме женски гениталии и да го воспитуваме како девојче. Сепак, решивме да се обидеме и успеавме во 12-часовна операција да ги споиме тие два пениса во еден. Денес тој е многу задоволен млад човек, со апсолутно функционални генитални органи и нормален изглед, без знаци на една од најголемите аномалии што светот некогаш ги видел. Тоа е единствениот случај во светот што е опишан, а го објавивме веќе во 2004 година во водечко списание“, рече Ѓорѓевиќ.

  Се присети и како бил кум на свадба на трансродова личност.

  „Интересно е и тоа што бев кум на свадбата на трансродова личност од Србија, која од женско ја сменивме во машко. Тој тогаш се оженил со својата девојка, а подоцна добиле близнаци преку вештачко оплодување и донаторски клетки. Тие живеат среќно“, рече тој.

  Меѓу другото, тој изјави дека Белград во моментов е единственото место во светот каде што успешно е извршена трансплантацијата на три генитални органи, пишува Курир.рс.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img