More

  Хамас ја разгледува понудата на Израел за 40-дневно примирје во Појасот Газа

  spot_img

  Хамас ја разгледува понудата на Израел за 40-дневно примирје во Појасот Газа во замена за ослободување на заложниците земени во нападот врз Израел на 7 октомври.

  Враќајќи се во Катар по последните разговори во Каиро, делегацијата на Хамас најави дека „ќе разговараат за идеи и предлози“.

  „Сакаме да одговориме што е можно побрзо“, изјави за АФП извор од Хамас кој сакаше да остане анонимен.

  Египетски извори изјавија за Ал Кахера њуз, веб-страница поврзана со египетските разузнавачки служби, дека делегацијата на Хамас „ќе се врати со писмен одговор“.

  Американскиот државен секретар Антони Блинкен ги опиша условите на примирјето како „исклучително дарежливи“, додека Белата куќа апелираше до посредниците Египет и Катар да го засилат притисокот врз Хамас да го прифати последниот обид за ставање крај на речиси седуммесечната војна.

  Американскиот претседател Џо Бајден ги повика египетските и катарските лидери „да вложат максимални напори за да обезбедат ослободување на заложниците кои ги држи Хамас“, нарекувајќи го тоа „единствената пречка“ за обезбедување помош за цивилите во опколениот Појас Газа.

  Египет, Катар и САД со месеци се обидуваат да обезбедат нов договор меѓу завојуваните страни. За време на еднонеделното примирје во ноември, 80 израелски заложници беа разменети за 240 Палестинци затворени во израелските затвори.

  Во меѓувреме, немилосрдното израелско бомбардирање ја опустоши Газа, со која владее Хамас, уништувајќи голем дел од територијата и доведувајќи го нејзиниот народ на работ на глад.

  Провоцирајќи остри реакции ширум светот, Израел вети дека ќе изврши напад врз Хамас во Рафах, каде што се засолниле повеќето од 2,4 милиони жители на Газа.

  Министерот за надворешни работи Израел Кац, сепак, во текот на викендот рече дека владата би можела да ја „прекине“ оваа операција доколку се постигне прекин на огнот.

  Говорејќи во Ријад за време на неговата седма посета на регионот од почетокот на војната во Газа, американскиот државен секретар Антони Блинкен ја истакна потребата Хамас „брзо да одлучи“ за прекин на огнот.

  Тој на специјалната средба на Светскиот економски форум (СЕФ) рече дека „се надева дека ќе ја донесе вистинската одлука“.

  На состанокот на СЕФ, египетскиот министер за надворешни работи Самех Шукри рече дека „предлогот ги зема предвид позициите на двете страни“.

  Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон изјави дека на Хамас му било понудено „постојано 40-дневно примирје, ослободување на потенцијално илјадници палестински затвореници, во замена за ослободување на заложникот“.

  На маргините на СЕФ, американски, европски и арапски претставници се состанаа за да разговараат за тоа како да се унапреди решението со две држави за израелско-палестинскиот конфликт.

  Саудискиот министер за надворешни работи, принцот Фајсал бин Фархан, им рече на толпата дека опипливите и неповратни чекори кон формирање на палестинска држава ќе бидат суштинска компонента на секој траен договор за прекин на огнот.

  Извор на Хамас изјави за АФП дека групата сака договор „кој гарантира траен прекин на огнот, слободно враќање на раселените, прифатлив договор за размена на затвореници и заложници и крај на опсадата“ во Газа.

  Израел проценува дека 129 заложници остануваат во Газа, вклучувајќи 34 за кои се верува дека се мртви.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img