More

  Грчкиот суд ги соопшти деталите за нападот на БББ во Атина, соопшти мајката на убиениот

  spot_img

  Се уште нема одговор на прашањето кој го уби 29-годишниот навивач на АЕК Михалис Кацурис во крвавите инциденти во Атина.Грчките истражители ги добија првите резултати од ДНК анализата за 105 уапсени, главно хрватски државјани, но нејзините резултати се уште не се објавени во јавноста, ниту пак е јасно дали некој е поврзан со ова кривично дело. Медиумите пишуваат дека резултатите ќе бидат објавени во следните неколку дена, кога примероците собрани од уапсените треба да се усогласат со оние пронајдени кај убиениот навивач.

  Во текот на неделата се очекува да бидат објавени податоци за околу 60 предмети кои се пронајдени околу стадионот на АЕК, а истражителите сметаат дека биле користени во населбата. Истрагата е фокусирана на два ножеви на виткање – според тврдењата на порталот Прототема, едниот бил на лице со албанско потекло, а другиот на 23-годишен Хрват, пишува Нови лист.

  Се уште не се сите уапсени
  Грчката полиција тврди дека се уште не се уапсени сите кои учествувале во пресметката, па се уште трага по 10 до 12 Хрвати и Грци кои се во бегство и чекаат да се спушти „прашината“.

  Во средата вечерта, судот ги објави деталите за апсењето на 105 обвинети, за кои наведува дека се „антисоцијални лица со постојана тенденција за извршување нови кривични дела“. Во решенијата за притвор е наведено дека обвинетите во случај да бидат ослободени би можеле да побегнат во странство или да направат нови кривични дела.

  „Од исказите на сведоците и списите, а во врска со признанието на обвинетиот, постојат сериозни индиции за неговата вина за кривичните дела кои му се припишуваат во обвинителниот акт, од кои здружување со криминална организација, поседување експлозивни материјали и предизвикување експлозија се казнува со затвор“, се вели во потерницата за еден од обвинетите.

  Криминална организација
  Истражните органи тврдат и дека обвинетите во периодот од почетокот на август до 8 август во реонот на Атина формирале оперативно структурирана криминална организација со цел да извршат кривични дела и прекршоци. Обвинетите кои се во притвор, понатаму наведуваат, имале јасно доделени улоги во криминалната организација и постапувале по претходно утврден план на сторени кривични дела на штета на навивачи на други клубови, како и оштетување возила и објекти.

  Во наредбите за притвор стои и дека по договорот се собирале во групи на безбедни места за да ги избегнат полициските патроли. Потоа влегле во возилата што ги паркирале на соседните улици од местото на немирите. Таму се вооружија со експлозивни направи, факели, петарди, палки, ножеви и камења, а пеш упаднаа на стадионот на АЕК.

  Изјава на мајка
  Изјава за грчките медиуми дала и мајката на убиениот Михалис Кацурис, која кога ја слушнала веста за неговата смрт колабирал и завршила во болница.

  „Попрво би бил со син ми сега, мојот живот заврши во моментот кога го изгубив детето. Сакам правда. Тоа не се луѓе, тие се злобни што дојдоа да ми го убијат детето. Верувам дека ќе се најдат“, рече таа.

  Братот на убиениот Михалис, пак, изјави дека неговиот брат бил на теренот на стадионот да пие кафе со пријателите. „Тоа беше неговиот втор дом во кој Хрватите го нападнаа и тој сакаше да се одбрани“, рече тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img