More

  Ѓоковиќ веќе тренира со рекет и се подготвува за Вимблдон?

  spot_img

  Крег Шапиро, авторот на бројни ТВ емисии, на социјалните мрежи објави дека „од сигурни инсајдерски извори“ дознал дека Новак Ѓоковиќ веќе почнал да тренира со рекет.

  „Сигурни извори ми кажаа дека Новак денеска првпат почнал да тренира со рекет по операцијата на коленото и дека работи напорно за да игра на Вимблдон. Ајде да видиме“, откри Шапиро.

  За 99 проценти од луѓето во тенисот, сè уште е точно дека „изгледа неверојатно дека Ѓоковиќ би можел да игра на Вимблдон, пред се поради близината на Олимписките игри, но Новак во неколку наврати докажа дека е неверојатен феномен, па зошто да не повеќе време.”

  Фактот дека Олимпијадата се само 12 дена по Вимблдон го прави овој факт неверојатен. Изгледа неверојатно дека Ѓоковиќ би ризикувал уште една повреда и на тој начин евентуално би се спречил да се бори за медал на Олимпискиот Ролан Гарос, а безброј пати има кажано дека тоа му е најважно оваа година.

  Под две години, дури и учеството во Лондон изгледа нереално поради таа операција. Точно е дека и Тејлор Фриц беше на теренот набргу по слична операција, но Американецот не доаѓа на Вимблдон за да ја освои титулата туку да учествува. Новак секогаш има шампионски амбиции и затоа сето ова изгледа малку веројатно.

  Ѓоковиќ следните денови треба да тренира во Црна Гора, на Јадранот. Таму сигурно ќе ги зголеми тренинзите, но дали тоа ќе биде со цел да игра на Вимблдон или да се подготвува за Олимписките игри, ќе видиме. Впрочем, во моментот кога ќе го прикаже првото видео од неговата работа, многу ќе биде јасно. Ако тренира на земјена подлога, нема ништо од Вимблдон.

  Но, ако избере конкретни, се ќе биде можно.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img