More

  Ѓоковиќ нема да игра на турнирот во Мајами

  spot_img

  Директорот на големиот АТП турнир од серијата „мастерс 1000“ во Мајами, кој почнува в среда, Џејмс Блејк, потврди дека најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ нема да може да настапи.

  Ѓоковиќ нема дозвола за влез во САД бидејќи не е вакциниран против коронавирусот. Српскиот тенисер во февруари поднесе барање до американските власти за посебна дозвола за да може да настапи на турнирите во Индијан Велс, кој е во тек, и во Мајами, на кои нема настапувано од 2019 година.

  – Јасно е дека нашиот турнир е еден од најдобрите во светот и затоа би сакале да ги имаме сите најдобри играчи. Направивме сè што можевме, се обидовме и преговаравме со владата, но без успех – рече Блејк.

  Ѓоковиќ има пет титули во кариерата на турнирот во Мајами.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img