More

  Германската полиција застрела напаѓач во навивачката зона во Хамбург

  spot_img

  Германската полиција застрела маж кој се обидел со секира да ги нападне минувачите во Хамбург. Инцидентот се случил во близина на навивачката зоната каде има околу 40.000 холандски навивачи

  Според германскиот весник Билд, напаѓачот и се придружил на толпата и ги нападнал навивачите и обезбедувањето.

  Во Хамбург од 15 часот се игра натпреварот од Европското фудбалско првенство помеѓу Холандија и Полска.

  Локалните медиуми објавија дека полицијата пред да пука, употребила спреј прорив напаѓачот . Еден полицаец прво испукал предупредувачки истрел, а потоа неколку други истрели биле испукани кон напаѓачот, кој паднал на земја. Напаѓачот е тешко повреден и му е укажана лекарска помош.

  Полицијата соопшти дека напаѓачот имал и запаливо средство, најверојатно некаков молотов коктел.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img