More

  Германија под притисок се очекува одлука за испраќање тенкови во Украина

  spot_img

  Продолжува силниот дипломатски притисок врз Берлин да ги врати назад своите тенкови или барем да им дозволи на земјите што ги купиле од Германија да ги реекспортираат. Како производител на тенкови Леопард, Берлин има право на вето за нивно понатамошно пренесување.

  На меѓународниот самит во петокот во американската воена база во Рамштајн, југозападна Германија, Берлин одби да донесе одлука дали на Украина ќе и подари тенкови Леопард 2, што предизвика растечка фрустрација од Киев и нејзините сојузници.

  Во неделата полскиот премиер Матеуш Моравјецки го критикуваше неуспехот на Германија да испорача оружје на Украина.

  „Позицијата на Германија е неприфатлива. Помина речиси една година од почетокот на војната. Секој ден умираат невини луѓе. Руските бомби предизвикуваат хаос во украинските градови. „Се напаѓаат цивилни цели, се убиваат жени и деца“, предупреди тој.

  На крајот тој додаде дека „Украина и Европа ќе ја добијат оваа војна – со или без Германија“.

  Во Киев и САД се надеваа дека Германија ќе дозволи повторен извоз на леопарди во сопственост на земји како Полска и Финска. Сепак, германскиот министер за одбрана, Борис Писториус, и покрај очекувањата изјави дека „се уште не можеме да кажеме кога ќе биде донесена одлуката и каква ќе биде одлуката, кога станува збор за тенкот Леопард“.

  Говорејќи во интервју за германската телевизија АРД во неделата, Писториус рече дека Германија нема да донесе избрзана одлука бидејќи владата морала да разгледа многу фактори, вклучително и последиците за безбедноста на германското население.

  Андриј Мелник, заменик-министер за надворешни работи на Украина, исто така се осврна на дебатата за тоа дали Германија треба да дозволи нејзините тенкови да се извезуваат за употреба во војната.

  „Едно потсетување: Украина формално побара од Германија да испорача тенкови Леопард на 3 март 2022 година, седмиот ден откако Русија започна војна за уништување против украинската државност и украинската нација. Денеска е 334 ден од варварската руска војна. Можеби е време да се забрза овој процес?“, напиша на Твитер еден украински функционер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img