More

  Фијаското на границата на американската држава Тексас и Мексико може да го достигне врвот на 3 февруари

  spot_img

  Фијаското на границата на американската држава Тексас и Мексико може да го достигне врвот на 3 февруари кога најавено е дека најмалку 700.000 луѓе да пристигнат и да му дадат поддршка на гувернерот Грег Абот. Според зборовите на организаторот на Ким Џитер за „Њујорк Пост“ тоа сепак ќе биде мирен собир:

  – До оние кои изразуваат незадоволство: ние сме обични граѓани, земјоделци, сточари, пензионирани полицајци, а не луди теоретичари на заговор. Тоа ќе биде мирен собир на Американците од сите политички класи и сите етнички групи. Има камионџии, мотоцикли, мајки и татковци. Мислам дека ќе има повеќе од 700.000 луѓе (во сабота) – изјави Џитер.

  Во понеделникот конвој од 40.000 камиони тргна кон границата со транспаренти „Вратете ја нашата граница“.

  – Во оградите има огромни отвори, поради што границата не може да се обезбеди. Тие треба да се затворат. Нашиот заеднички став е дека мораме да ги обезбедиме нашите граници. Сите ние се залагаме за безбедна, легална миграција. Луѓето кои доаѓаат мора да поминат низ проверка. На митингот ќе зборуваат мајки чии деца починале од фентанил, една од нив е Анже Џибони. Еден од нас имаше дете убиено од илегалец – вели тој.

  Организаторите на конвојот ја напуштија Вирџинија во понеделникот и ја поминаа ноќта на Флорида, каде што им се придружија и други групи луѓе. Фотографиите што се појавија на социјалните мрежи покажуваат комбиња и камиони кои се упатиле од Џексонвил, Флорида преку Алабама, Мисисипи и Луизијана до Кемада, Тексас, во близина на Орловиот премин, односно „Игл Пас“.

  Додека гувернерите на 26 држави во САД го поддржаа колегата од Тексас во врска со бодликавата жица на границата и борбата со илегалните мигранти, Тексас ги извади армијата и тенковите на терен. Судирот меѓу администрацијата на Бајден и државата Тексас ги разбуди стравувањата од граѓанска војна.

  Џитер истакна дека конвоите не се против миграцијата во САД, туку дека работите излегле од контрола, бидејќи минатата година повеќе од 2,4 милиони луѓе илегално ја преминале јужната граница, а според Одделот за домашна безбедност, само во декември, тој број достигна рекордни 300.000.

  Членовите на американскиот Сенат во Вашингтон работат на можен договор за имиграцијата што ќе му даде овластување на претседателот да го паузира процесирањето на барањата за азил и да ги забрзи мерките за депортација, но и за добивање азил.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img