More

  ФБИ уапси српски државјанин поради исчезнувањето на сопругата од која се разведуваше

  spot_img

  Агентите на американското Федерално биро за истраги (ФБИ) минатиот викенд го уапсија српскиот државјанин Дејвид Кнежевиќ на меѓународниот аеродром во Мајами поради исчезнувањето на неговата сопруга Ана Марија Кнежевиќ Енао пред три месеци во Шпанија.

  36-годишниот Кнежевиќ, кој живее во Форт Лодердејл, Флорида, беше обвинет за киднапирање на неговата 40-годишна сопруга, со која беше во процес на развод. Ана Кнежевиќ исчезна на 2 февруари од станот во Мадрид, во кој престојуваше откако таа и Дејвид раскинаа на крајот на минатата година.

  Адвокатот на Кнежевиќ, Кенет Падовиќ, во краток телефонски разговор за Гласот на Америка изјави дека во оваа фаза не може да го коментира случајот. Падовиќ претходно негираше дека неговиот клиент има некаква врска со исчезнувањето на неговата сопруга.

  Дејвид Кнежевиќ, кој е роден во Србија, накратко се појави пред федералниот суд во Мајами во понеделникот, а сослушувањето за кауција е закажано за петок.

  „Шпанската национална полиција, Царината и граничната заштита на САД, Службата за дипломатска безбедност на Стејт департментот и ФБИ ја продолжуваат истрагата. „Бидејќи се работи за истрага која е во тек, нема да бидат објавени други информации“, соопшти ФБИ.

  Ана Кнежевиќ, која е родена во Колумбија, но оттогаш добила американско државјанство, не е видена откако маж со кацига ги оневозможил безбедносните камери во зградата во која таа престојувала во Мадрид со боја за прскање.

  Пријателката на Ана, Сана Рамо и уште една жена, еден ден подоцна добиле СМС пораки од телефонот на Ана, во кои пишувале дека Ана ќе ги помине следните денови со маж кој штотуку го запознала. Рамо изјави дека тие пораки не се напишани во стилот на Ана и дека никогаш нема да замине со некој што тукушто го запознала.

  „Мило ми е што имаше апсење“, рече Рамо во понеделникот. „Се надеваме дека ова следно поглавје ќе донесе правда и ќе го најде одговорот на она што и се случи на Ана.

  Семејството Кнежевиќ беше во брак 13 години. Тие се сопственици на EOX Technology Solutions Inc., која обезбедува компјутерска поддршка за бизнисите во Јужна Флорида. Јавните документи покажуваат дека тие поседуваат куќа и уште два имоти во Форт Лодердејл, од кои еден моментално е во процес на враќање во банката поради неисполнување на заемот.

  Братот на Ана, Хуан Енао, го опишал разводот меѓу неговата сестра и девер како „гаден“, се вели во полицискиот извештај. Хуан и рекол на полицијата дека Дејвид бил бесен што ќе мора да подели значителна сума пари со Ана.

  Во февруари, адвокатот на Давид, Падовиќ, негираше дека разводот бил непријателски и изјави дека неговиот клиент соработува со полицијата. Според него, Давид бил во Србија кога Ана исчезнала.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img