More

  Европските берзи се во раст по вчерашниот пад од два отсто

  spot_img

  Акциите на европските берзи пораснаа во петокот наутро за да надоместат дел од вчерашните загуби, додека инвеститорите продолжуваат да ја следат војната во Украина, инфлацијата во САД и најновите пораки од Европската централна банка (ЕЦБ).

  Паневропскиот индекс Stoxx 600 околу 10 часот порасна за 0,6 отсто, откако вчера падна за 1,7 отсто. Утрово најмногу поскапеа акциите на туристичките компании, во просек за 2,4 отсто.

  Веќе три недели војната во Украина внимателно се следи на пазарите на капитал, а инвеститорите се загрижени и за зголемената инфлација. Во февруари достигна 7,9 отсто на годишно ниво во САД, што е ново највисоко ниво во последните 40 години.

  Ова, сепак, е во согласност со очекувањата на аналитичарите, но инвеститорите стравуваат дека остриот пораст на цените на нафтата и суровините од почетокот на војната во Украина пред две недели дополнително ќе ја поддржи зголемената инфлација. А тоа би ја принудило американската централна банка да ја заостри монетарната политика поагресивно од очекуваното.

  Дополнително, се чини дека високата инфлација би можела да ја принуди Европската централна банка (ЕЦБ) да ја заостри монетарната политика порано од очекуваното. По вчерашната редовна седница, лидерите на ЕЦБ ги намалија проценките за економскиот раст на еврозоната оваа и следната година како резултат на војната во Украина. Од друга страна, тие ги зголемија проценките за инфлацијата, имајќи го предвид силниот раст на цените на суровините во последните недели и со тоа го отворија патот за зголемување на каматните стапки.

  Меѓу поединечните добитници се и акциите на италијанската модна куќа Тод, чија цена порасна за 3,3 отсто поради добрите деловни проценки оваа година и покрај неизвесноста.

  Значително порасна и акцијата на германската хемиска компанија Lanxess, за 4,7 отсто, откако објави добивка над очекувањата на аналитичарите.

  На токиската берза индексот Никеи во петокот потона за 2,05 отсто, на 25.162 поени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img