More

  Евроамбасадорот во земјава, Ричард Гир, остро ги осуди изјавите на бугарскиот европратнеик Ангел Џамбаски како неприфатливи

  spot_img

  Евроамбасадорот во земјава, Ричард Гир, остро ги осуди изјавите на бугарскиот европратнеик Ангел Џамбаски како неприфатливи. Тој вели дека тие не го одразуваат официјалниот став на ЕУ.

  „Во врска со неодамнешните изјави на европратеникот Џамбаски за територијални претензии, таквите тврдења не ја претставуваат и не можат да ја претставуваат ЕУ. За вчерашните забелешки околу претседателот Пендаровски, кои може да се протолкуваат како закана, тоа апсолутно не ја претставува позицијата на ЕУ. Тоа не ги одразува вредностите на кои е основана ЕУ. Неприфатливо е јавна личност да дава вакви забелешки за било кој, а камоли за демократски избран шеф на држава на суверена држава“, се вели во реакцијата на евроамбасадорот Гир.

  Гир потсетува дека и Европскиот парламент и и бугарското МНР веќе се оградиле од изјавите на Џамбаски.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img