More

  Експерт откри како да ја подгреете храната за да избегнете труење

  spot_img

  Практикувањето готвење со остатоци е одличен начин да заштедите пари и да го намалите отпадот од храна, што е особено важно бидејќи луѓето ширум светот создаваат значителни количини отпад од храна.

  Сепак, важно е да се знае дека подгревањето на храната носи свои потенцијални опасности, бидејќи учениците кои консумирале тестенини оставени на собна температура неодамна се почувствувале на својата кожа, што ги довело до сериозни проблеми со црниот дроб и панкреасот.

  Под името „Синдром на пржен ориз“ се крие опасноста од труење со храна што настанува кога повторно ја загреваме сува храна како компири, тестенини и ориз. Овој тип на храна може да содржи бактерија позната како Bacillus cereus, која произведува токсини кога се загрева и се остава на собна температура предолго, според Центрите за контрола и превенција на болести.

  Еден искусен готвач сподели клучен совет за тоа како да се заштитите од такви ризици. „Научив да го следам правилото 40, 140, 4. Ова значи дека ако ја оставите храната надвор од 40 до 140 Фаренхајти повеќе од четири часа, треба да ја избегнувате. Ова е практика која им се препорачува и на рестораните за да се одржи безбедноста на храната“.

  Џон Кунг, професионален готвач од Детроит, кој има 1,7 милиони следбеници на неговиот канал TikTok, каде ги споделува своите совети и рецепти за готвење, нагласи дека ризикот од труење со храна се зголемува колку подолго ја загревате храната помеѓу 40 и 140 степени целзиусови. Тој истакна дека иако сопственото здравје игра улога во подложноста на таквите ризици, треба да бидеме свесни за опасностите, пренесува Мирор.

  Многумина беа изненадени кога ја сфатија сериозноста на ова правило. Едно лице рече: „Не знам како преживеав. Моите родители често го кршеа ова правило за време на моето детство“. Друг забележал: „Се чини дека денешните фрижидери подобро се справуваат со чување топла храна“.

  Некои се прашуваа дали храната ќе се олади пред да ја стави во фрижидер, на што Кунг одговори: „Денешните фрижидери всушност се способни да ракуваат со релативно топла храна“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img