More

  Ефективни трикови: Веднаш престанете да јадете по каснување од инсекти

  spot_img

  Ако сте заборавиле да ставите заштита од каснување од комарец, не грижете се бидејќи постојат и други ефективни начини за смирување на чешањето.

  Според дерматологот Џошуа Цајхнер, целта при лекувањето на убодите е што побрзо да се смири воспалителниот процес и да се примени заштита на надворешниот слој на кожата, пишува Ordinacija.hr.

  Пет трикови кои помагаат по каснување од инсект
  1. Терапија со настинки
  Ако ставите ладна облога на местото на инјектирање, можете веднаш да почувствувате олеснување по инјектирањето. „Студот ќе ги стесни крвните садови, што пак ќе влијае на смирување на воспалителниот процес. Земете крпа, ставете малку мраз во неа и нанесете ја на местото на пункција доколку сакате да почувствувате брзо олеснување“, објаснува дерматологот.

  2. Крем
  Кремот со хидрокортизон без рецепт може да помогне да се намали воспалението и да се смири чешањето. Има најразлични варијанти и секоја треба да помогне, а бидејќи е мал пакет, можете да го носите на секое патување.

  3. Вазелин
  Секогаш е добро да го имате дома, а кога ќе дојде лето можете да го однесете на плажа за да ви помогне по каснување од комарец или мушичка. Тоа е лесен начин за смирување на иритацијата на кожата, а само треба да нанесете мала количина на местото на убодот за да почувствувате олеснување.

  4. Колоидна овесна каша
  Колоидна овесна каша е состојка за заштита на кожата која може да се најде во многу креми, иако не би требало да ви биде прв избор доколку имате нешто друго при рака. Дерматологот наведува дека најчесто се користи за лекување на егзема. Има благотворно дејство, кое е идеално за смирување на ефектите од убодите, но иако ќе помогне, нема целосно да го отстрани чешањето.

  5. Лосион
  Лосионот со каламин е еден од препаратите кои би можеле да помогнат по убодот бидејќи ќе го смират чешањето. На местото на убодот можете да ставите мала количина и да ја оставите да се исуши додека не стивне иритацијата.

  6. Нане, алое вера и лаванда
  Етеричното масло од нане има антибактериско и антивирусно дејство, има локално аналгетско дејство и го намалува чувството на чешање. Ментолот дополнително ја лади кожата и го смирува воспалението.

  Освен за нега на кожата, гелот од алое вера се користи и за лекување на помали оштетувања на кожата. Лавандата е особено индицирана за воспалителни процеси на кожата, алергиски и заразни воспаленија на кожата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img