More

  Едноставни навики со кои можете секојдневно да се грижите за вашето здравје

  - Advertisement -

  Секој ден имате можност да нарачате нешто добро за себе. Некои од навиките подолу нема да ви одземат многу време, но лесно можат да придонесат за подобро здравје.

  За здравје, можеме самите да нарачаме голема, а понекогаш се доволни и неколку минути. Ако ги прифатите навиките подолу, вашето здравје ќе биде во добри раце и лесно ќе избегнете многу проблеми.

  Редовно мијте ги рацете
  Веројатно ова стана навика која треба да ја одржувате. Со редовно миење на рацете можете да спречите многу болести и да избегнете инфекции предизвикани од вируси и бактерии. Многу нечистотија се акумулира на вашите раце секој ден, кога го допирате телефонот, комуналните површини, компјутерот, клучевите, се возите во автобус… Не префрлајте ги на лицето и редовно мијте ги рацете.

  Проверете ги состојките кога купувате
  Доколку сакате да ја подобрите исхраната, при купувањето, проверете ги состојките на храната што ја ставате во количката. Има ли многу шеќер или сол во нив, средства за одржување на свежината, бои? Тогаш тие не се баш најдобар избор за здравјето. Обрнете внимание и на состојките што не ги разбирате. Подобро е да печете десерти сами дома, бидејќи лесно можете да ги контролирате состојките.

  Грижете се за вашиот слух
  Ако почнете да се грижите за вашиот слух сега, можете да се спасите од неволја во иднина. Секогаш внимавајте да слушате музика, телевизија и други звуци со помал тон. Доколку е потребно, користете чепчиња за уши. А кога ви треба релаксација, одете во природа – тоа нема да ви наштети на слухот, бидејќи звуците на природата се смирувачки.

  Проверете го нивото на витамин
  Можете да закажете состанок со вашиот лекар за тест на крвта, кој ќе ги покаже нивоата на витамини во вашето тело. Така ќе знаете што ви е доволно, а што ви недостига. Направете листа на храна која содржи витамини што ви се потребни и вклучете ги во вашето мени. Разговарајте со вашиот лекар за можни додатоци во исхраната.

  Грижете се за вашата кожа
  Како и со вашиот слух, исто така ќе ви се исплати ако се грижите за вашата кожа секој ден. Па, не за образот.

  Не се туширајте со премногу топла вода и премногу долго, бидејќи тоа лесно може да ја иритира и исуши кожата. Лесно може да се појават црвенило и осип. Кога сте изложени на сонце, секогаш заштитете ја кожата со крема за сончање. Нарачајте на образ но секое утро и секоја вечер. Не носете испотена облека долго време после вежбање или други физички активности, бидејќи бактериите ќе се акумулираат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img