More

  Еден словенечки ресторан исто така беше рангиран меѓу 50-те најдобри во светот

  spot_img

  Првото место на листата на најдобри ресторани во светот за оваа година го зазедоа Скандинавците, додека познат словенечки ресторан го зазеде 34. место.

  Списокот на најдобрите ресторани во светот за 2022 година ги откри најдобрите дестинации за хранење во светот.

  Данскиот ресторан „Гераниум“, кој служи сезонски скандинавски јадења без месо на необична локација: на осмиот кат на националниот фудбалски стадион на Данска, е крунисан за најдобар ресторан оваа година. За да се одржи добра рамнотежа помеѓу работата и приватниот живот на вработените, таа е отворена само четири дена во неделата.

  За ручек во Гераниум ќе платите околу 430 евра.

  Второто место го зазеде перуански ресторан, а третото место шпански ресторан.

  Меѓу 50-те најдобри е и словенечки ресторан
  На листата се најде и словенечки ресторан Хиша Франко, кој е единствениот ресторан со две Мишелин ѕвезди во Словенија. Таа го зазеде 34-то место. По повод достигнувањето тие на Фејсбук профилот на Куќата Франко напишаа: „Наздравје за нашиот неверојатен тим! Благодарни сме и горди“.Од нашето соседство на списокот е само Италија која шест пати се појавува на листата и Австрија која како Словенија еднаш се појавува на листата.

  Секој ресторан може да го заземе првото место само еднаш, по што влегува во програмата „Најдоброто од најдобрите“.

  Во 20-те години откако се доделуваат наградите на најдобрите ресторани, никогаш немало ресторан кој не дошол од Европа или Северна Америка. Сите победнички ресторани досега се лоцирани во Шпанија, Соединетите Американски Држави (САД), Обединетото Кралство, Франција, Италија и Данска.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img