More

  Друга земја се придружува на Јужна Африка во тужбата на Израел за геноцид

  spot_img

  Чилеанскиот претседател Габриел Бориќ во саботата објави дека неговата земја ќе се приклучи на тужбата поднесена од Јужна Африка против Израел пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг (МКС) според Конвенцијата на ОН за геноцид, објави новинската агенција ЕФЕ.

  Бориќ рече дека „неопходна е цврста реакција на меѓународната заедница“ за да се запре Израел „во колежот во Палестина“.

  „Затоа решив Чиле да стане странка и да го поддржи случајот што Јужна Африка го покрена против Израел пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг“, изјави тој.

  Уште претходно Чиле испрати хуманитарна помош за Палестина, го отповика својот амбасадор во Израел и заедно со Мексико испрати писмо до Меѓународниот кривичен суд во врска со ситуацијата во Палестина.

  „Никогаш нема да престанеме да бидеме огорчени од недискриминирачките и крајно непропорционални акции на Израел против невините цивили, особено палестинските жени и деца“, рече претседателот на јужноамериканската земја.

  „Веќе се убиени повеќе од 35.000 луѓе, хуманитарната ситуација во земјата е катастрофална, а инфраструктурата во Газа е уништена“, додаде Бориќ, кој има хрватско потекло.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img