More

  Драматично обраќање на Зеленски за можна нуклеарна катастрофа

  spot_img

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја предупреди меѓународната заедница на опасност од нова нуклеарна катастрофа, слична на таа во Чернобил од 1986 година, јави ДПА.

  – Русија е терористичка држава, што ја држи во заложништво нуклеарната централа Запорожје и ја користи за уцена – рече Зеленски во видеообраќање на отворање на донаторска конференција за Украина во Копенхаген.

  Како што тој додаде, „Русија денес е уште поцинична и поопасна од Советскиот сојуз, кој тогаш се обиде да ја скрие нуклеарната катастрофа во Чернобил“. Според него, Европа треба да се заштити од „оваа закана“.

  – Нуклеарната централа Запорожје не е само најголемата во Европа, туку и трета по големина во светот. Одговорот на дејствата на Русија треба да биде сеопфатен – смета Зеленски.

  Тој нагласи дека Украина има потреба од максимално оружје и муниција, со цел да се одбрани.

  – Никому не му требаат нови катастрофи, подвлече украинскиот претседател.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img