More

  Драма во Грција: Навивач на АЕК уапсен со нож, полицијата брутално кон Италијанците

  spot_img

  Фудбалерите на грчки Олимпијакос станаа победници на Конференциската лига совладувајќи ја италијанската Фиорентина со 1:0 по продолженија во финалето на тоа натпреварување одиграно во средата на стадионот на АЕК во Атина.

  Навивачите на двата грчки клуба се познати по меѓусебната нетрпеливост, поради што на денот на натпреварот имаше и очекувани судири. Затоа беа подигнати безбедносните мерки.

  Неколку од нив брзо реагирале и пред мечот уапсиле вооружен навивач на АЕК кој со нож дошол меѓу навивачите на Олимпијакос. Го забележале со тетоважа на грбот на АЕК и приклучок со истиот мотив. При претресот пронашле нож.

  Кон крајот на првото полувреме на трибините дојде до тепачка меѓу грчки и италијански навивачи. Полицијата интервенираше и беше особено груба кон навивачите на Фиорентина. Дури и играчите на Фиорентина истрчаа до оградата за да ги спречат своите навивачи да се откажат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img