More

  Директорите на ДУИ за кои Меџити вчера кажа дека се на боледување, се „разболеле“ по директива на Груби,како не би добиле решенија за разрешување

  spot_img

  Директорите на ДУИ за кои министерот за здравство во заминување, Фатмир Меџити вчера кажа дека се на боледување или користат годишен одмор, по директива на вицепремиерот Арган Груби го „заобиколувале“ Меџити за да не донесе евентуална одлука за нивно менување. Ова го покажува вибер комуникацијата во група насловен „Функционери на ДУИ“, во која Груби им пишува да искористат се што можат или едноставно да не ја прифаќаат одлуката од Меџити, доколку има таква.

  „Почитувани, ниту еден наш директор за здравство НЕ прифаќа никакво решение на министерот во заминување Фатмир Меџити, доколку му треба годишен одмор, боледување или едноставно не ја прифаќа евентуалната одлука на министерот“ се вели во пораката на Груби.

  Вчера пак, Меџити негираше дека додека е министер нема да ги разреши организациските директори во клиниките иако се од партијата ДУИ. Тој потврди дека дел од нив се на боледување, бидејќи им било кажано дека ќе бидат разрешени, а најавите, според него, станува збор за политички провокации.

  Во меѓувреме, денеска на пленарна седница треба да бидат разрешени министрите за здравство и информатичко општество и администрација, Фатмир Меџити и Азир Алиу, откако вчера техничкиот премиер Талат Џафери го достави предлогот до претседателот на Собранието, Јован Митрески.

  На нивно место доаѓаат предлози од крилото на Зијадин Села во Алијансата за Албанците, Илир Демири на позицијата министер за здравство и Наим Бајрами за министер за информатичко општество и администрација.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img