More

  Деведесет и едно лице се разболеле од ковид-19 во изминатите 24 часа

  spot_img

  Деведесет и едно лице се разболеле од ковид-19 во изминатите 24 часа, соопшти денеска Министерството за здравство.

  Направени се 1.067 тестови, а регистрираните нови случаи се во Скопје – 65, Куманово – 8, Битола – 6, Охрид – 4, Прилеп и Кавадарци по 2, Тетово, Велес, Гостивар и Штип по 1.

  Од вкупниот број позитивни (91), регистрирани се 23 реинфекции. Регистрирани сe 67 оздравени пациенти.

  Во текот на изминатите 24 часа, како и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин не се пријавени починати лица.

  Досега во земјата се дијагностицирани 313.050 лица, бројот на оздравени пациенти е 303.354, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 374. Во Скопје има 257 активни случаи, а во 14 града не е регистриран ниту еден заболен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img