More

  Денес, Apple ја претставува новата генерација на iPhone: Еве кои се големите промени и иновации што можеме да очекуваме

  spot_img

  Денеска Apple ќе претстави нова генерација на паметни телефони и паметни часовници, а според последните информации можеби и нов модел на AirPods.

  Главна ѕвезда секако ќе биде iPhone, а за оваа генерација компанијата на Кук се одлучи за некои големи промени. Прво и основно, iPhone mini заминува во историјата. Се чини дека побарувачката за iPhone со најмал екран (не сметајќи го SE моделот) не беше голема, па Apple ќе направи логичен потег и наместо мини, ќе го претстави максито. Овој уред најверојатно ќе има екран со иста дијагонала како моделот Pro Max, односно 6,7 инчи.

  Тим Кук го претставува iPhone 5G
  Конечно: iPhone ќе добие опција која Android ја имаат со години
  Со оглед на тоа што повеќето топ-модели денес имаат толку големи екрани, јасно е дека побарувачката за овој модел ќе биде голема, но прашање е дали ќе биде поголем во споредба со класичниот iPhone со дијагонален екран од 6,1 инчи, бидејќи Max моделот сепак требаше да биде поскап за 100 долари.

  Друга голема иновација во споредба со претходните модели е тоа што обичните модели на iPhone и моделите од серијата Pro треба да се разликуваат и во однос на процесорот. Имено, iPhone 14 и 14 Max ќе се напојуваат со A15 процесорот од последната генерација (иако се споменува неговата побрза верзија), додека моделите iPhone 14 Pro и Pro Max ќе се напојуваат со новиот и уште помоќен A16 Bionic чипсет. .

  Ова не е крајот на новитетите, односно разликата помеѓу обичните и Pro моделите. Имено, iPhone 14 и 14 Pro повеќе не би требало да имаат хардверски засек, туку дупка на екранот во форма на пилула во која ќе бидат сместени камерата и сензорите, додека обичните модели би требало да задржат сличен дизајн како и претходните модели. Значи, тие ќе имаат т.н засек.

  Како и досега, уредите ќе се разликуваат по квалитетот и бројот на камери. Резолуцијата на камерата кај Pro моделот сега би требало да биде уште поголема (наместо 12MP очекуваме камера од 48MP), а се споменуваат и поквалитетни фотографии во услови на слаба осветленост и можност за снимање 8K видеа. Што се однесува до обичните модели, подобрувањата не би требало да бидат толку значајни, но камерите секако ќе бидат подобри во споредба со претходникот.

  Една од последните гласини поврзани со новите модели се однесува на отстранување на фиоката за SIM картичката, а постои можност некои модели да имаат само eSIM картичка. Исто така, како потенцијална опција се споменува и опцијата за сателитска комуникација.

  Google Android
  Поддршка за сателитска комуникација доаѓа кај Андроид?
  Информациите за цените на новите модели ќе бидат од големо значење за потенцијалните купувачи. Се споменуваше зголемување на цената од 100 долари на моделот од серијата Pro, додека класичниот iPhone 14 може да ја задржи истата цена, додека iPhone 14 Max треба да биде 100 долари поскап од iPhone 14.

  Покрај телефонот, Apple треба да претстави и нова генерација на часовници, а можеме да очекуваме дури три модели. Покрај класичниот Apple Watch 8, гласините зборуваат и за нов модел од серијата SE, но и за уште поголем модел кој би можел да се продава како Apple Watch Pro. Се споменува и новиот модел на слушалки AirPods Pro.

  Прес-конференцијата на која Тим Кук и остатокот од тимот од Apple ќе ги претстават сите нови производи започнува во 19 часот по хрватско време.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img