More

  Демостат: Пораките на Путин пред мировниот самит во Луцерн

  spot_img

  Според соговорниците на „Демостат“ од дипломатските кругови во Париз и Лондон, „Путин се обидува да испрати порака до западните сојузници на Украина, пред меѓународниот мировен самит, дека е подготвен да преговара“. Сепак, во негов интерес е да окупира што е можно поголем дел од украинската територија пред овие потенцијални преговори, како што покажуваат последните руски напади во регионот Харков.

  Путин ќе ги чека резултатите од претседателските избори во САД во ноември годинава, каде што полага големи надежи за победа на Доналд Трамп. Пред да се одржат овие избори, тешко е да се очекуваат сериозни случувања и резултати во преговорите, без разлика на исходот од изборите во САД“.

  Исцрпувачката и долготрајна војна во Украина, особено од почетокот на војната во Газа, не е централна тема на бројните влијателни светски медиуми. Неодамнешната најава за Глобалниот мировен самит за Украина во швајцарскиот град Луцерн ги врати во фокус настаните во Украина и предизвика низа реакции од Москва. Според соопштението на швајцарската влада, разговори биле водени и со Москва, но таа нема да биде поканета во оваа фаза од разговорите, но се планира во присуство на високи претставници од над 100 земји, од сите континенти, ќе се изврши некаков притисок врз Москва за да учествува во Демостат, пишува во една од следните фази на мировните преговори.

  Неодамна Ројтерс објави дека „Путин сака прекин на огнот во Украина на сегашните линии на фронтот“, цитирајќи четворица руски извори запознаени со разговорите во кругот на Путин, истакнувајќи дека Путин е подготвен да ја продолжи војната доколку Киев и Западот не одговорат. Според Ројтерс, споменатите извори рекле дека рускиот лидер ја изразил својата фрустрација, на мала група советници, поради, како што верува, обидите поддржани од Западот за блокирање на преговорите, како и поради одлуката на украинскиот претседател Зеленски да не ја прифати разговори. „Путин може да војува се додека е потребно, но Путин е подготвен и за прекин на огнот – да ја замрзне војната“, изјави руски извор кој соработувал со Путин.

  По оваа објава на Ројтерс, Путин на конференцијата во Белорусија (24 мај) изјави дека преговорите мора да ја одразуваат реалноста на теренот, но и дека Русија го доведува во прашање легитимитетот на украинската влада и претседателската позиција на Володимир Зеленски. „Русија е подготвена да разговара за војната во Украина“, рече тој, „но петгодишниот мандат на Зеленски требаше да заврши на 20 мај“.

  Зеленски ја отфрли можноста за одржување нови избори додека неговата земја е во војна, што е во согласност со украинското законодавство кое забранува избори за време на вонредна состојба, која е на сила од февруари 2022 година. Тој го отфрли барањето на Москва, главен услов за почеток на преговорите да и се дозволи на Русија да ги задржи окупираните делови од украинската територија.

  На мировниот самит во Луцерн, Зеленски ќе претстави „Мировна формула“ од десет точки за обновување на безбедноста на Украина и меѓународниот поредок, за која очекува да добие поддршка од неговите западни партнери.

  Се чекаат изборите во САД
  Според соговорниците на Демостат од дипломатските кругови во Париз и Лондон, „Путин се обидува да испрати пораки до западните сојузници на Украина, пред меѓународниот мировен самит, дека е подготвен да преговара“. Сепак, во негов интерес е да окупира што е можно поголем дел од украинската територија пред овие потенцијални преговори, како што покажуваат последните руски напади во регионот Харков.

  Путин ќе ги чека резултатите од претседателските избори во САД во ноември годинава, каде што полага големи надежи за победа на Доналд Трамп. Пред да се одржат овие избори, тешко е да се очекуваат сериозни случувања и резултати во преговорите, без разлика на исходот од изборите во САД“.

  „Инсистирањето на одржување избори во Украина и доведувањето во прашање на легитимитетот на Владата и претседателот Зеленски е диверзија од военото уништување на Украина и е дел од руската воена пропагандна тактика“, оценува изворот.

  Според податоците на Светската здравствена организација, во текот на тие две години, 3,7 милиони луѓе биле внатрешно раселени, повеќе од 10.000 цивили биле убиени, над 30.000 цивили биле ранети, повеќе од 120 медицински работници биле убиени и над 1.600 напади. надвор од украинскиот здравствен систем, а повеќе од 200 здравствени установи беа целосно уништени. Животите на украинските граѓани секојдневно се загрозени, без разлика во кој дел од Украина живеат.

  Состојбата во Украина секој ден е се потешка, бидејќи војната трае повеќе од две години, речиси со ист интензитет. Според податоците на Светската здравствена организација, во текот на тие две години, 3,7 милиони луѓе биле внатрешно раселени, повеќе од 10.000 цивили биле убиени, над 30.000 цивили биле ранети, повеќе од 120 медицински работници биле убиени и над 1.600 напади. надвор од украинскиот здравствен систем, а повеќе од 200 здравствени установи беа целосно уништени. Животите на украинските граѓани секојдневно се загрозени, без разлика во кој дел од Украина живеат.

  Сите досегашни обиди за почеток на преговори меѓу двете страни во војната завршија неуспешно. Воопшто е тешко да се погоди на војната и за кои мировни решенија би се договориле двете страни.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img