More

  Демонстрации против растечката екстремна десница

  spot_img

  Во Париз и ширум Франција денеска се одржаа бројни демонстрации. Антирасистичките групи им се приклучија на француските синдикати и на новата левичарска коалиција на протестите против растечката националистичка екстремна десница.

  Голем број луѓе излегоа и покрај дождливото и ветровито време, носејќи плакати на кои пишуваше „Слобода за сите, еднаквост за светот и братство за сите“, парафразирано од француското национално мото „слобода, еднаквост, братство“.

  Демонстрантите носеа плакатите со порака „Да ги избришеме границите, документите за сите, а не законот за имиграција“, пренесе Бета.

  Некои скандираа „Слобода за Палестина, да живее Палестина!“ и носеа палестински шамии.

  Француското Министерство за внатрешни работи соопшти дека 21.000 полицајци и жандарми ќе бидат распоредени на протестите ширум земјата, а властите очекуваат меѓу 300.000 и 500.000 демонстранти.

  Демонстрантите се собираат секој ден во Франција откако антиимиграциската партија Национален митинг на Марин Ле Пен постигна убедлива победа на европските парламентарни избори во неделата, далеку пред умерената про-бизнис коалиција на претседателот Емануел Макрон, што го натера веднаш да го распушти Националното собрание и да распише предвремени избори кои се закажани за 30 јуни и 7 јули.

  Мандатот на Макрон трае уште 3 години и тој ќе ја задржи контролата врз надворешните работи и одбраната без оглед на исходот од француските парламентарни избори.

  фото: МИА

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img