More

  Дали знаевте дека постојат пет јазици за стрес? Еве како да дознаете во која група припаѓате

  spot_img

  Дали некогаш сте се скарале со некого и сте се чувствувале како двајцата да зборувате различни јазици? Излегува дека можеби не е толку далеку од вистината: овие тешкотии во комуникацијата може да се должат на различни јазици на стрес, во суштина начин на размислување за тоа како реагирате на предизвикувачки ситуации.

  „Кога сме под стрес, нашата крв влегува во нашето тело и ја напушта областа на фронталниот лобус. Така, нашиот фронтален лобус е некако исклучен“, вели Шантал Донели, физиотерапевт, истражувач на стрес и автор на „Смиреност: Како да се најде мир во стресен свет“.

  Фронталниот лобус е одговорен за функции како што се самоконтрола, емоции и размислување, според Клиниката во Кливленд. „Ги имаме и овие кранијални нерви кои започнуваат во мозочното стебло“, рече Донели. „Тие се поврзани со комуникацијата и поврзувањето и стануваат компромитирани кога сме во одговор на стрес.

  „Значи, кога сте во расправија и не зборувате на ист јазик со соговорникот – всушност имате проблеми со комуникацијата“, објасни таа.

  Ова објаснува зошто можеби сте се чувствувале како да не можете да пристапите до вашиот партнер, дете или пријател за време на конфликт: навистина не се разбиравте во тоа време.

  Донели го разви концептот на јазици за стрес додека работеше со своите клиенти. Таа откри дека управувањето со стресот е клучен елемент што недостасува во нивниот третман. „Јазикот на стрес“ не е официјален термин, но концептот може да ви помогне да дознаете повеќе за себе и за вашите најблиски, слично како и љубовните јазици кои станаа широко познати во последниве години.

  Подолу, експертите зборуваат повеќе за јазиците на стресот, како да го одредите вашиот и зошто е важно да управувате со стресот.

  Пет различни јазици за стрес
  Според нејзиното истражување, постојат пет категории на јазик за стрес, а многумина од нас спаѓаат во една (или можеби неколку) од нив. Тие се:

  Imploder: Ова е одговорот на „замрзнување“ на стресна ситуација. Измамувачот може да се чувствува безнадежно, беспомошно и парализирано, објасни Донели.

  Експлодер: Ова е одговор на борба или бегство на стресна ситуација. Оваа личност може да има прекумерна реакција на стресна ситуација; тие може да станат раздразливи, фрустрирани или лути, па дури и да остават ситуација со која не можат да се справат, рече Донели.

  Поправачот: Оваа реакција „обидете се да се дружите“ обично е како жените го изразуваат својот одговор на стрес. Според Донели, ова може да изгледа како смирување, задоволство на луѓето, надминување на границите, па дури и „мајки“ на луѓе кои не се ваши деца.

  Бегство: Личност која станува вкочанета од надворешниот свет кога работите не одат добро. Оваа личност обично користи бегство од реалноста – како дрога, алкохол, видео игри, прекумерна работа или прекумерно вежбање – како механизам за справување со стресот.

  Негирачот: Ова е некој кој има токсична позитивност како одговор на стресот и можеби е преоптимист за да ја избегне реалноста, објасни Донели.

  „Првите три се засноваат на биолошката насока на која луѓето одат кога се под стрес“, рече Донели. „Последните две, негирачот и бегачот, се засноваат на стратегии кои луѓето се обидуваат редовно да ги користат за да го надминат или да управуваат со стресот.

  За да откриете каков вид на стрес сте, Донели рече дека треба да барате модели на одговор на стрес кај себе и кај другите кога имате тежок ден.

  „Предлагам луѓето да ги прашаат своите партнери дали гледаат шема и да разберат дека можеби не се согласувате, но отстапете и бидете навистина љубопитни за тоа што вашиот партнер гледа во вас“, рече Донели. „Навистина се работи за фаќање себеси и вашиот партнер во овие повторувачки пристапи кон стресот.

  Ве молиме имајте предвид дека може да спаѓате во повеќе категории. Или некои луѓе може да предизвикаат различни стресни реакции кај вас: на пример, може да реагирате поинаку на вашите родители отколку на вашиот партнер или шеф.

  Важно е да го знаете јазикот на стресот
  Исто како и познавањето на сопствениот љубовен јазик и јазикот на вашиот партнер, корисно е да разберете како вие и луѓето околу вас се справувате со стресот. На овој начин, ќе можете да предвидите како вашиот пријател, шеф или партнер би можел да реагира во расправијата, што може да доведе до помирна интеракција и полесно да се предвиди што им треба во моментот.

  „Разбирањето на јазикот на стресот носи повеќе разбирање во вашите односи“, рече Донели.

  „Мислам дека јазиците за стрес се корисни во смисла дека се забавни и можете да научите многу за себе“, рече Кристофер Хансен, лиценциран професионален советник во Сан Антонио. Иако „јазикот на стресот“ не е официјален клинички термин, идејата има свое место во менталното здравје.

  На пример, ако вашиот стрес говор е „експлозивен“ и имате испади за време на стресни моменти, идентификувањето на вашиот модел на агресија ви овозможува да престанете следниот пат, забележа Хансен. Или ако сте „поправач“ и имате тенденција да ги пречекорувате границите во стресни ситуации, можете да го признаете тоа и да се фатите пред да го повторите тоа.

  Други начини за справување со стресот
  Стресот може да направи хаос на вашето ментално и физичко здравје подеднакво. Тоа може да предизвика физички симптоми како главоболки, болки во градите, проблеми со спиењето и замор, заедно со емоционални состојби како тага, лутина, преоптоварување и повеќе, според Клиниката Мајо, пренесува HuffPost.

  „Кумулативниот стрес е веројатно најголемата причина за анксиозност и депресија“, вели Хансен. Покрај тоа, хроничниот стрес може да доведе до големи проблеми како што се срцеви заболувања и висок крвен притисок.

  Овие ризици јасно покажуваат зошто треба да управувате со вашиот стрес колку што е можно повеќе, или преку разбирање на вашиот говор за стрес или усвојување промени во животниот стил, како што е одржување на здрава рутина, за да останете смирени.

  „Рутината е тајната на добрите хормони за стрес“, изјави за HuffPost Елизабет Ширтклиф, истражувачка професорка во Центарот за преводна неврологија на Универзитетот во Орегон. За да помогнете во управувањето со стресот, можете да се обидете да јадете во исто време секој ден и да имате рутина пред спиење, режим на вежбање и редовни хоби на кои се потпирате.

  „Сите овие ќе бидат начини да му помогнете на вашето тело да го предвиди денот за да не мора да претерувате“, изјави Ширтклиф за HuffPost.

  „Ако вдишете до броење од три и издишете до шест, тоа малку го смирува вашиот нервен систем“, рече Донели.

  Што да направите ако сè уште сте под стрес
  Стресот може да стане неподнослив по одреден момент, и без разлика колку сте запознаени со јазикот на стресот, можеби ќе ви треба дополнителна поддршка за да се справите со него – особено затоа што хроничниот стрес, кој може да доведе до здравствени проблеми на срцето, не е лесен. свој исклучување.

  „Лакмусов тест за тоа дали нешто е проблем или не е дали тоа влијае на вашите односи, на вашата способност за работа, на вашата способност да се забавувате, да уживате во животот“, рече Хансен. „Ако се повлекувате, сите овие се тешки симптоми на депресивно или анксиозно растројство“.

  Ако ова ви звучи познато, би било добра идеја да побарате стручна помош доколку е можно.

  „Најголемото нешто што секогаш го велам… е дека е знак на сила да признаеш дека ти треба помош и да ја добиеш вистинската помош“, заклучи Хансен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img