More

  Дали се плашите од пчели? Вака не треба да реагирате на убод од пчела

  spot_img

  Пчелите сакаат да останат сами, а за возврат обично не оставаат сами. Дури и кога ќе видите рој пчели во дивината, тие обично се движат од една кошница во друга – тие не бркаат непријател.Но, во ретки прилики, како на пример кога нивниот дом е вознемирен, пчелите може да ги нападнат луѓето. Кога тоа ќе се случи, треба да знаете како да реагирате – и што да не правите. (Забелешка: Овој совет е за тоа што да правите кога рој пчели се приближуваат до вас – не што да правите кога една пчела ќе помине покрај вас.)

  1. Немојте само да стоите таму (или обидете се да возвратите)
  Ако вашата прва мисла е да ги мачкате пчелите, губите драгоцено време. Немојте да стоите и да ги удирате и дефинитивно не одвојувајте време да најдете мушичар или да ги соблечете чевлите за да се одбраните. Само тргни се од нив.

  Трчањето ве оддалечува од пчелите и ви овозможува да стигнете до безбедно место како куќа или автомобил каде што можете да се одделите од ројот убијци. Трчањето треба да биде вашата апсолутна стратегија број еден, пишува Lifehacker.

  2. Не го покривајте лицето
  Вистина е дека пчелите понекогаш ги таргетираат очите, носот и устата на личноста што ја напаѓаат. Но, ако го покриете лицето, ќе ви биде тешко да се види каде одите додека бегате. И запомнете, најважно е да избегате.

  3. Не скокајте во вода
  Пчелите не пливаат, па езерцето или езерото може да изгледаат безбедно. Но, има извештаи за напади на пчели кои се влошиле бидејќи нападнатите барале засолниште во езерцето. Секогаш кога ќе се обидете да вдишете, пчелите ќе ви го нападнат лицето. И, да, можете да вдишете пчели, кои потоа може да ве убодат одвнатре.

  4. Не играјте мртви
  Ова може да работи за некои напади на животни (мечки кои можеби не се особено лути), но не е добра стратегија со пчелите. Ќе те убодат и ќе испуштат феромон што ги поттикнува другите пчели да те убодат, така што преправањето дека сте мртви може само да доведе до повеќе убоди.

  Запомнете, вашата прва работа е да трчате. И побарајте лекарска помош ако на крајот добиете голем број на убоди или ако почнете да забележувате какви било знаци на алергиска реакција. Повикувањето на 911 не е претерана реакција на напад на пчела; нападите кои резултираат со стотици убоди може да бидат опасни по живот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img