More

  Брнабиќ: Со Резолуцијата за Сребреница како светот да се преврти наопаку, фрлаат кибрит на Балканот

  spot_img

  Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ, утрово изјави дека со информацијата дека Германија во Обединетите нации ќе ја претстави „срамната“ Резолуција за геноцидот во Сребреница, изгледа, како што наведе, како светот да ја превртено наопаку – како се што беше нормално веќе не е дека сè што беше ненормално сега е нормално.

  „Не можам да разберам зошто Германија го прави ова, како е тоа воопшто можно. „Зарем никој таму не се прашува каква шлаканица е ова за целиот свет и за целата историја“, изјави Брнабиќ за телевизијата Хепи, наведувајќи дека и таа „многу рано утрово“ разговарала со претставници на некои земји.

  Зборувајќи за страдањата на српскиот народ, таа изјави дека оваа резолуција го брише „дваесеттиот век и создава нова историја, нов светски поредок заснован на лаги и брутално непочитување на какви било жртви и правила“.

  Според неа, оваа резолуција „го крши Дејтонскиот договор и Уставот на Босна и Херцеговина“, и е „скандал на скандали“.

  „Во моментот кога имате жаришта низ целиот свет, отвораат уште едно на Балканот, што и онака е буре барут. Ние 30 години се трудевме да ја смириме ситуацијата и тие фрлаат кибрит кој ќе разгори омраза. Тие ќе бидат подигнати, а ние ќе останеме овде во регионот за да се обидеме да најдеме начин да ги смириме тензиите“, рече Брнабиќ.

  „Опозицијата едногласно извикува дека се случи геноцид во Сребреница“
  Брнабиќ истакна дека доколку би биле на власт од опозицијата веројатно би биле спонзори на резолуцијата за Сребреница.

  Западот е навикнат и смета на таков снисходлив однос, затоа сега прашуваат од каде Србија, од каде (Александар) Вучиќ храброст да ни се спротивстави“, рече Брнабиќ.

  Таа рече дека опозицијата никогаш повеќе од сега не го нападнала српскиот претседател Александар Вучиќ, во моментот кога тој најмногу и најсилно се бори Србите да не бидат прогласени за геноциден народ, а Република Српска за геноцидна творба.

  „Самоназначената и самозанесена елита го напаѓа претседателот повеќе од кога било. Го нарекуваат безбожен, му се закануваат, велат дека е само школка, мртов човек. „Поправедно би било да го земат тој пиштол и да го застрелаат, отколку да го стават во рацете на некоја нестабилна личност“, рече Брнабиќ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img