More

  Брнабиќ објави слика од обесена кукла Вучиќ: Како им го објаснувате ова на децата?!

  spot_img

  Во саботата, петтиот протест „Србија против насилството“ беше изнесен на улиците на Белград од десетици илјади луѓе кои во поворка го опколија седиштето на претседателот на Србија низ централните улици на градот и сметајќи дека владата е одговорна за зголемувањето и толеранцијата на насилството во општеството, му оставија бројни пораки на критики и повици да се повлече.Српската премиерка Ана Брнабиќ на Твитер објави фотографија од обесена кукла која личи на Александар Вучиќ.

   

   

  „Како им го објаснувате ова на децата? Мојот син има 4 години. Јас сум „татко“ за вас што промовирате потолерантно општество – и не знам како да му објаснам. Вучиќ е пријател, татко, син… човек кој дава се за да ја направи Србија посилна. Имате поинаква визија – добро, но бесење, а се борите против насилството?“ напиша Брнабиќ.Да потсетиме, протестите беа поттикнати од две масовни престрелки на почетокот на мај, кога беа убиени 18 млади луѓе, кои демонстрантите ги гледаат како жртви на толеранција на насилство на јавниот простор и медиумите под контрола на власта, а се случи вчерашното точно еден месец по убиството во основното училиште „Владислав Рибникар“.

  На претходните четири протести, одржани на покана на проевропската опозиција, десетици илјади демонстранти го блокираа центарот на градот, двапати главната сообраќајница на автопатот низ главниот град, а минатата сабота Радио-телевизија на Србија беше блокирани во поворката, чие известување демонстрантите не го гледаат како обезбедување информации од јавен интерес, туку како некритична наклонетост кон актуелната власт.

  Демонстрантите, исто така, ги гледаат убиените како жртви на толеранција на насилство и говор на омраза во јавниот простор и медиумите контролирани од владата.

  Толпата ги започна демонстрациите во знак на жалост, побожност и против насилството, но протестот се претвори во масовно движење и бунт на незадоволство против владата и претседателот Александар Вучиќ. По низа претходни барања, синоќа демонстрантите се погласно извикуваа и скандираа „Оди кај Вучиќ“ барајќи негова оставка од функцијата шеф на државата.

  Вечерва провладините медиуми и таблоиди протестите за првпат ги нарекоа „прозападни“. Тие наведоа и дека еден регистриран инцидент, во кој членови на ултрадесничарската група на Народната патрола нападнале странски турист, пцуејќи го како „американска мајка“, бил „предизвикан од десницата“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img